1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
4 years ago
11

Find the unit price rounded to the nearest cent: 5.8 lbs for $4.89.

Mathematics
1 answer:
Contact [7]4 years ago
5 0
4.89/5.8
Approximately $0.84/pound
You might be interested in
62 is 112% of what number? find the base and round to the nearest hundredth
Sonja [21]
1.12x=62 , 62/1.12 = x, x = 55.36
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Harmony used discarded paper to make notepads for her friends she folded 5 letter size pieces of paper 3 times then cut along th
Vinil7 [7]

Answer:

Answer is 5

Step-by-step explanation:

I don't what the problem is ;-; not sure

5x3-x=10

8 0
2 years ago
PLS HELP !!
Oliga [24]
For this case we have that the weight of the bouquet of flowers will be:
 4.3 * 10 ^ 4 - 2 * (7.5 * 10 ^ 2)
 Rewriting we have:
 4.1 * 10 ^ 4 miligrams
 Thus, we have that the values of p and q are given by:
 p = 4.1
 q = 4
 Answer:
 
4.1 * 10 ^ 4 miligrams
 
p = 4.1
 
q = 4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
6. Mr. Bernard travels 5.12 km per hour on his bike. How far can he travel in 3.25 hours?
Whitepunk [10]

Answer:

6. C. 16.64 km

7. B. P 216.00

8. B. P 565 425

9. C. 0.27

10. D. 24.6875

11. B. 3 kg

12. B. ratio

13. A. Proportion

14. D. 6:10

15. B. 2:3

Step-by-step explanation:

6. Mr. Bernard travels 5.12 km per hour on his bike. How far can he travel in 3.25 hours?

Speed = 5.12km/hr

Time = 3.25 hr

To find the distance;

Distance = speed * time

Distance = 5.12 * 3.25

Distance = 16.64 km

7. Mrs. Allysa purchased 48 pencils at P 4.50 each. How much did she pay for all the pencils?

Quantity = 48 pencils

Cost price = P 4.50

To find the total selling price;

Total = quantity * cost price

Total = 48 * 4.50

Total = P 216

8. The Villaroel family bought a 125.65 square meter lot at P 4500.00 per square meter. How much did they

pay?

Quantity = 125.65 m²

Cost price = P 4500

Total price = 125.65 * 4500

Total price = P 565425

9. What is 2.7/10 = 0.27

10. What is 98.75/4 = 24.6875

11. A store owner has 63 kilograms of candy. If she puts the candy into 21 jars, how much candy will each jar

contain?

Mass = 63 kg

Amount = 21 jars

Each jar = 63/21 = 3 kg

12. Ratio: It is the quantitative relation between two amounts showing the number of times one value contains or is contained within the other.

13. Proportion: It is a statement that two ratios are equal.

14. What ratio is equal to 3:5?

We would multiply both ratio by 2

3:5 * 2 = 6:10

15. What ratio is proportional to 4:6?

We would divide both ratio by 2

4:6 / 2 = 2:3

7 0
3 years ago
Henry is staining the wooden floor of a court. The court is in the shape of a rectangle. Its length is 54 feet and its width is
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

Henry would need 12 cans to cover the court

Step-by-step explanation:

1: 30 times 54 = 1620

2: 1620 divided by 135 = 12

8 0
4 years ago
Other questions:
  • Jonathan makes $27 per hour and works 25 hours per week. Every week, he has to sell 20 items. If he sells more than 20 items in
    8·2 answers
  • Rewrite the equation 3x+4y=20 in slope intercept form
    8·1 answer
  • What is the measure of angle A to the nearest degree?
    11·1 answer
  • Lin has a scale model of a modern train. The model is created at a scale of 1 to 48
    5·1 answer
  • Does the denominator represents the part or the whole of a fraction ? Yes or no
    11·2 answers
  • Divide 2 over 3 ÷ 1 over 6 = ____.
    5·2 answers
  • 24 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·2 answers
  • A road intersects another road<br> at an angle of 45°. Find the<br> value of x.
    8·1 answer
  • Help me Please please help me help me
    15·2 answers
  • Look at the chart and complete the function rule.<br> y = 5x + ?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!