1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ad libitum [116K]
3 years ago
11

Andi purchased 1/3 pound of cashews for $2.85.What is the cost of 1 pound of cashews.

Mathematics
1 answer:
Minchanka [31]3 years ago
6 0
1/3 lb. = $2.85
1/3 lb = $2.85
1/3 lb. = $2.85

1 lb of cashews costs $ 8.55
You might be interested in
Hii i need help! write the inequality represented by the graph below.
pentagon [3]
95252226!!
0363373
44448
7 0
2 years ago
16x=224 please help
lara [203]

f. 14

16x=224

224/16 = x

14 = x

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a + b = 7 and b=3, what is 4a<br> A. 20b<br> B. 17a<br> C. 16<br> D.20
evablogger [386]
C 16 because a is 4 and 4 times 4 is equal to 16
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sally used all of the paint shown to make a certain tint of orange paint. How many pints of red paint should be mixed with 24 pi
ruslelena [56]

Answer:

18 pints

Step-by-step explanation:

As we can see, three pint of yellow paint was mixed with four pint of red paint. Let x represent the number of yellow paint and let y represent the number of red paint. Therefore, the ratio of the two paints is:

x/y = 3/4

x = (3/4)y

To calculate the number of red paints (x) that is needed to be mixed with 24 pints of yellow paint, we use the equation and substitute y as 24. Hence:

x =  (3/4)y

x =  (3/4) * 24

x = 18 pints

3 0
2 years ago
Line A (y = 3x – 3) is transformed into
arsen [322]
Steeper and the line shifted +4 up (Talking about the y intercept)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Dhfnfnsngsdbnchfbmfnbmbmhfnc
    8·1 answer
  • Pastries made out of filo dough are brushed with either olive oil or butter (but not both). Pastries made out of shortcrust doug
    10·1 answer
  • Find (g/f)(x) for the given functions: f(x) = 5/x and g(x) = 3 + x/5
    14·1 answer
  • On a particular map, 1 inch represents an actual distance of 2.5 miles. the actual area of a lake is 12 square miles. find the a
    12·1 answer
  • Which recursive formula can be used to generate the sequence shown, where f(1) = 5 and n &gt; 1?
    13·2 answers
  • You have invested in three different stocks: Engineering Aces, Upton Clothiers, and Thompson Musical Instruments. Because you ha
    14·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST NEED HELP WITH PROPORTIONS​
    10·2 answers
  • How do I do algebra
    5·1 answer
  • Help 18 points pleaseeeeeeee
    5·1 answer
  • (2(n+1)-1)^2-(2n-1)^2 simplified
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!