Answer:
3160
Step-by-step explanation:
3.16 x 10^3
10^3 = 1000
so you move the decimal point three times to the right
I hope this helps
Answer:
24 ounces for 4.80
Step-by-step explanation:
to find unit cost divide price by amount
4.40/20=0.22
4.80/24=0.2
Hello:
Use implicit differentiation : <span>y sin 12x = x cos 2y
y' sin12x+12ycos12x =cos2y -2x y'sin2y
when : x = </span>π/2 and y =π/4<span>
</span>y' sin12(π/2) +12(π/4)cos12(π/2) =cos2(π/4) -2(π/2) y'sin2(<span>π/4)
</span>y' sin(π/6) +(π/3)cos(π/6) =cos(π/2) - π y'sin(π/2)
y' (1/2) +(π/3)(√3/2) = - π
y' (1/2) =-(π/3)(√3/2) - π
y' = -π (1+√3)/3
an equation of the tangent line is : y- π/4 = ( -π (1+√3)/3)(x-<span>π/2)</span>
Answer:
..........the answer is 7,806
Step-by-step explanation:
5miles=8km
? =12
5miles×12km=?×8km
60km miles=?×8km
?=60miles÷8
?=7.8miles