1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zina [86]
3 years ago
15

Can I get some help on 17),18

Mathematics
1 answer:
natka813 [3]3 years ago
3 0
17) you need to use the distance formula. the answer would be 146 (under a radical) or approximately 12.083

18) i’m pretty sure you’d use the side angle side (SAS) rule.
You might be interested in
The total cost, in dollars, to order x units of a certain product is modeled by C(x)=5x²+320 . According to the model, for what
lora16 [44]

Answer:

The minimum cost per unit is obtained for an order of 8 units.

Step-by-step explanation:

Since the total cost is modeled by;

C(x)=5x²+320

Then;

1 unit costs; C(x)=5(1)²+320 = 325

cost per unit 325/1 = 325

8 units costs; C(x)=5(8)²+320 = 640

cost per unit = 640/8 = 80

80 units costs; C(x)=5(80)²+320 = 32320

Cost per unit = 32320/80 = 404

The minimum cost per unit is obtained for an order of 8 units.

7 0
2 years ago
6m + 2 < 5m-4 solve the inequality for m
djyliett [7]

Answer:

m < -6

Step-by-step explanation:

plz can u mark brainliest if correct. thank you so much.

6 0
3 years ago
PLZ NEED HELP Reduce this algebraic fraction.36x^5 y^8 z^10/15x^5 y^7 z^2
kvasek [131]
36/15  = 12/5
x^5 / x^5 = 1
y^8 / y^7 = y
z^10 / z^2 = z^8

Answer is 12yz^8/5
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nendell saw at a diner if he bought one of each item and spent $7.50, how much did the drink cost
densk [106]
X equals $1.47

Burger is $4.46
Fries are $1.47
So the drink is $1.57
3 0
2 years ago
Solve for x<br> A=x - y - 5
quester [9]
DONT CLICK THE FILE THEYRE GONNA GET YOUR I.P!
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Graph the inequality x&lt;1
    13·1 answer
  • Deijah gave Isaiah $6.25 in nickels and quarters. If 12 coins were quarters, how many coins were nickels? Which equation models
    14·1 answer
  • Yesterday, Jed's bank account balance was –$26.34. He deposited some money into his account so that the balance is now $42.18.
    7·1 answer
  • Find the measure of ΔABC. Show your work.
    13·1 answer
  • Please help ive been stuck!!
    14·1 answer
  • How would the one-step equation 5s = 240 be solved?
    5·1 answer
  • 4(5x-9)=20x-45 i have no idea how to solve this
    7·1 answer
  • How many 7s are in 1 to 1000​
    13·2 answers
  • Define the axis of symmetry, vertex, focus and directrix for
    8·1 answer
  • Pls answerrr (i will mark as brainlist)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!