1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-BARSIC- [3]
3 years ago
8

The product of a and b divided by an expression that is 3 times their difference.

Mathematics
1 answer:
diamong [38]3 years ago
6 0
      ab
= ----------
    3(a-b)

this is your answer

----------------------------------
You might be interested in
…………………………………………………………………………………………………………………….…………………
ale4655 [162]
We can split this up into 3 rectangles.  2 vertical ones (8 x 3) and one horizontal one in the middle (5 x (8 - 5)

8 x 3 = 24
24 x 2 = 48

5 x (8-5) = 5 x 3 = 15

now add 48 + 15 = 63 cm^2
6 0
3 years ago
What the answer to this
alisha [4.7K]

Answer:

Grapes are sold for 1.75 per pound.

6 0
3 years ago
Write 6×10 to the power of 4 in standard form!<br> Please include an explanation!<br> Thanks!
lidiya [134]

Answer:

60,000

Step-by-step explanation:

Evalute

6 x 10*4

6 x 10,000

60,000 is the standard form :)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If a half a gallon of milk cost $1.24 what is the cost per pint
Kaylis [27]

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

1.24/2=0.62

1 gallon- 4 pint

0.5 gallon- 2 pint

5 0
3 years ago
What is the y-intercept of y=3x-2/3
Gre4nikov [31]

Answer: -2/3

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Help with this question please
    10·2 answers
  • Question 1
    15·1 answer
  • 2²ˣ=8 I have a list of work to do and i need help
    10·1 answer
  • Z%3 = -3.6 helpppp!!!
    6·1 answer
  • ????????????????????
    6·1 answer
  • (8,9), X + 8y = 9<br> Help me please
    7·1 answer
  • How many ways can two names be chosen from 76 in a raffle if only one entry per person is allowed
    10·1 answer
  • eugheugh eughhhh I've been listening to my comfort playlist stressing about this test for too long Please just help ;-;
    15·1 answer
  • Matt bought a 12-pack of water for $10.32. What was the unit rate?
    7·2 answers
  • Question Multiple Choice Worth 1 points)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!