1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Montano1993 [528]
3 years ago
6

What is x? What is y? Show full work and I’ll give you a lot of points!!

Mathematics
1 answer:
irina [24]3 years ago
3 0
Theses are alternate angles so
2x-25=x+5
2x-x=25+5
X=30
Since it’s an isosceles triangle
X+5=9y+28
30+5=9y+28
35=9y+28
9y=35-28
9y=7
Y=7/9
You might be interested in
A single hab can have a length that is below 17 cm, but it must be no less than 9 cm. Write the compound inequality that describ
Vinvika [58]

Answer: 17>x greater than or equal to symbol 9

Step-by-step explanation: if it must be less than 17 you put less than and it can be no less than 9 meaning it can be greater than or equal to 9

6 0
3 years ago
Which ratio is equivalent to 1:1
Lynna [10]

Answer:

the answer is 1

because 1 is not multiple in our self

6 0
3 years ago
PLEASE FOR 100 POINTS!!! PLEASE!!!
tiny-mole [99]

Answer:

\Large \boxed{\sf 956.56 \ mm^2}

Step-by-step explanation:

Surface area → area of 2 bases + area of 6 rectangles

Area of base is given

Area of rectangle → length × width

\left(2\cdot 166.28\right)+\left(8\cdot 13\cdot 6\right)=956.56

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which system of inequalities is shown?
rjkz [21]

Answer:y>x, y>2

Step-by-step explanation:

A. ;)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pam budgets $164 for fitness training. She buys a pair of hand weights for $12.65 and pays $10 per fitness class. Which inequali
NARA [144]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is km? <br> And if you can tell me how you got your answer :)
    7·1 answer
  • 5 divided by 871 what is the answer
    12·2 answers
  • John had $21 to spend on 2 notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
    10·1 answer
  • What is the solution to set the inequality k-8&lt;32
    5·1 answer
  • X to the power of 2 equal 100 how to solve
    6·2 answers
  • For f(x) = 9x and g(x) = x + 3, find the following functions.
    9·1 answer
  • Plese help will give crown to best answer!!! 73 points!!! gx =4x +1 when g(3)
    8·2 answers
  • Find the distance between the points: (-1, 5) and (3, -3). In your final answer, include the formula and calculations that you u
    10·1 answer
  • Guys thank you for everyone who has helped me im almost done​
    8·1 answer
  • Rigid transformations how to know when a figure is dilation transformation, rotation and dilation?​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!