1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lapatulllka [165]
3 years ago
8

SHOW YOUR WORK!! What is the distance between point A (-3, -2) and Point B (4, -7)?

Mathematics
1 answer:
gulaghasi [49]3 years ago
3 0

Answer: \bold{\sqrt{74}}

<u>Step-by-step explanation:</u>

\text{Use the distance formula: }d_AB=\sqrt{(x_A-x_B)^2+(y_A-y_B)^2}\\where\ (X_A, y_A)=(-3, -2)\\and\ (x_B,y_B)=(4, -7)\\\\\\d_AB=\sqrt{(-3-4)^2+[-2-(-7)]^2}\\\\.\quad =\sqrt{(-7)^2+(5)^2}\\\\.\quad =\sqrt{49+25}\\\\.\quad =\boxed{\sqrt{74}}

You might be interested in
I keep getting this wrong, please help me
Marat540 [252]

Answer:

Step-by-step explanation:

Circumference = 2πr

Let's set the equation equal to the formula:

16 = 2πr

16/2 = πr

8 = πr

r = 8/π

8 0
2 years ago
Which property justifies the following
Elanso [62]
Uhm i think identity
5 0
2 years ago
Connor is going to see a movie and is taking his 4 kids. Each movie ticket costs $13 and there are an assortment of snacks avail
EleoNora [17]

If Connor buys 3 snacks at 3 dollars each for himself and his 3 children, the net cost (including movie tickets) would be 88 dollars.

If he buys x amount of snacks, his cost will be determined by C=52+3x or C=52+3*x (both are equivalent, but not everyone knows every way to represent multiplication)

Step-by-step explanation:

To find the cost of the snacks:

Cost = Price*NumberOfSnacks, or C=p*n, or C=pn

To find the unit cost of the snack, find the price, the p value, which is 3 dollars.

Then, find the total number of snacks that will be bought. Since each person receives an equal number of snacks, 3 per person, and there are 4 people (himself and his 3 children), we can multiply 3*4 to find the n value, which is now known to be 12.

C=3*12=36. Add to the 13 dollar per person charge for tickets (52 dollars for 4 people), and you get 88 dollars.

To find the cost if he buys x amount of snacks for himself and his 3 children (assumed to be "everyone"), all costs but the n value are to be the same, creating this equation:

C=52+3x

In this context, 52 is the cost of movie tickets, 3 is the cost of the snacks, and x is the total number of snacks bought. C represents total cost.

5 0
2 years ago
Regina spent $45.50 over 6 1/2 months on music downloads. If she spent the same amount of money each month, how much money did R
Marina CMI [18]

Answer:

$7.00

Step-by-step explanation:

divide 45.50 by 6 1/2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
2 and 1/4 cups equals how many pints? WILL MARK BRAINILEST!!! IF CORRECT
Mumz [18]
The answer is 1.125 liquid pints
7 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help draw a array to represent the problem 5 x 8
    13·1 answer
  • Jenna goes for a jog every morning. The line plot shows the number of hours she jog for 5 days how many total hours did she draw
    5·1 answer
  • Triple the sum of 45 and 55
    12·1 answer
  • Questions 1. 2. &amp; 3. PLEASEEE IM REALLY BAD AT WORD PROBLEMS AND MATH IN GENERAL!!!!!!
    15·1 answer
  • 3/5 of a club are 12 years old. If there are 35 members in the club, how many members are age 12? ____ member are age 12.
    14·2 answers
  • ES URGENTE POR FAVOR :
    13·1 answer
  • Write an equation in slope-intercept form of each line.
    9·1 answer
  • HELP PLS ASAP.I LOST SO MY POINTS
    5·2 answers
  • Which graph shows the solution to the system of linear inequalities?
    5·2 answers
  • The work that Yi did to find the greatest common factor of 42 and 63
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!