1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sukhopar [10]
3 years ago
8

There are 14 blue marbles , 8 red marbles , and 12 green marbles in a jar . What is the ratio of the total number of marbles to

the number of red marbles
Mathematics
2 answers:
atroni [7]3 years ago
6 0
We want to find total to red
total just add
14+8+12=14+20=34
red=8
total to red=34:8 or 34/8=17/4=17:4

vodomira [7]3 years ago
3 0

Answer:

total to red=34:8 or 34/8=17/4=17:4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the value of (6-2) with the exponet 3? write your anewer as a whole number.
frozen [14]
64 6-2=4 then 4 times 4= 16 times 4 equals 64
4 0
3 years ago
A salesperson sells $2200 in merchandise and earns a commission of $286.
Elza [17]

Answer:

13%

Step-by-step explanation:

Commission rate = commission / value sold

= 286/2200

= 13%

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Maurice puts 130 trading cards in protector sheets.He fills 7 sheets and puts the remaining 4 cards in the eighth sheet.Each of
horrorfan [7]
If you do 130 divided by 7, you get 18 with a remainder of 4. The answer is 18 cards on each page.
6 0
3 years ago
What is the factorization of 2x2 + 7 x + 6?
4vir4ik [10]
I think it’s D I don’t know
7 0
3 years ago
1. The diameter equals
jonny [76]

Answer:

C) twice the radius

Step-by-step explanation:

the radius is half the diameter

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If using the method of completing the square to solve the quadratic equation x^2+17x+12=0x 2 +17x+12=0, which number would have
    5·2 answers
  • Someone please help
    15·1 answer
  • 5 − (x + 5) > −2(x + 4)
    7·2 answers
  • Marilee buys 8 bottles of apple juice for $10.What is the unit price of each bottle
    13·2 answers
  • Tennis distribution buys rackets at a wholesale price of 25$ per racket and sells them for 75.00$ each. What is the percent incr
    6·1 answer
  • This is urgent plz question is below
    11·2 answers
  • When a six sided die is rolled then what is the probability that the number<br> rolled will be four?
    13·2 answers
  • Identify next three numbers in this sequence: 2, 6, 3, 9, 6, 18, 15…
    8·2 answers
  • A water-salt mixture used for preserving vegetables calls for 3/4 cup of salt to be placed in 5 1/2 cups of water. If Rahm decid
    9·1 answer
  • Determine the least three-digit number that is divisible by 3,5 and 9
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!