1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka-Z-Leto [24]
3 years ago
10

How to solve for h? I don't understand it

Mathematics
1 answer:
Vesnalui [34]3 years ago
6 0
H is the altitude of a right triangle, so h²=AD*DC=(20-4)*4=64
h=√64=8
D is the correct answer. 
You might be interested in
A yogurt costs 45p. How many yogurts can be bought for five pounds?
LekaFEV [45]
1/9 of a yogurt can be bought with 5 pounds.
3 0
2 years ago
What is the nth term of 12 10 8 6 4 ?
tino4ka555 [31]

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

The difference from each number is 2 so u keep subtracting 2 from each term until u get to the nth term. For ex: 12-2=10, 10-2=8, 8-2=6...

7 0
3 years ago
Please help me find the values of a and b so that the system shown had the given solution
Harman [31]

You could just put 0 for a and b.

It would work.

4 0
2 years ago
24 written as a percentage
Yanka [14]
Any number is equal to that number over 1

So x is equal to x/1

Same thing with 24. 24 = 24/1

To get it into percent we multiply by 100 so:

\sf{\frac{24}{1}=\frac{24\times100}{1\times100}}

And simplifying that we get

\sf{\frac{2400}{100}}

And x/100 = x%

so 2400/100 = 2400% 

So your answer is <em><u>2400%</u></em> :)
5 0
3 years ago
the RATIO of floor seats to balcony seats in a theaters is 20:1. does this theater have more floor seats or more balcony seats?
GalinKa [24]
Yes, this theater has more floor seats than balcony seats simply because of the ratio. Your answer is actually in the question. For example, if you have 100 floor seats, then according to the ratio you should only have 5 balcony seats.  So yes, there are more floor seats than balcony seats.
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Find 230 percent of 46
    10·1 answer
  • I need help with this question.It can not be in square units.
    9·2 answers
  • Jessica had $115 to spend on 9 books. After buying them, she had 16 dollars. How much did each book cost
    11·1 answer
  • Rewrite without absolute value <br><br> y=|x−5|+|x+5|, if x&lt;−5<br><br> thank you
    8·1 answer
  • Find the missing measurement (indicated by a "?").
    10·1 answer
  • Which of these ordered pairs is a solution to the inequality <br><br> y – 2x ≤ –3?
    12·2 answers
  • If 150 miles is 25% of a race, what is the length of the entire race?
    12·2 answers
  • Liane is sewing new curtains for her bedroom She Bought 3 yards of fabric Her total cost was $12. What was her cost per yard?
    12·1 answer
  • The distance between point C to point AB is 12 centimeters
    7·1 answer
  • The measure of arc b a c is 240. What is the ratio of the measure of the major arc to the measure of the minor arc?.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!