1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
disa [49]
3 years ago
13

Andy estimated that he would need 72 feet of lumber for a tree house project. He later found that the actual amount of lumber ne

eded was 61 feet. What was the percent error of Andy's estimation? A. 15.28%
B. 84.72%
C. 18.03%
D. 11%
Mathematics
2 answers:
8_murik_8 [283]3 years ago
7 0

72x = 61

x = 61/72

x = 84.72%

100 - 84.72 = 15.28

Option A.

Fed [463]3 years ago
3 0

The percent error of Andy's estimation is 18.03%.

You might be interested in
Solve:<br><br> three and two fourths plus five and four elevenths equals blank
kvv77 [185]

1 5/8

Trust me :)

If it's wrong then sue me instead :D

7 0
2 years ago
Mrs gee has 24 carpet squares. How should she arrange them so she has the smallest perimeter?
Lubov Fominskaja [6]
In 8rows and 3 in each so 8 times 3 is 24
5 0
3 years ago
Show work plz
Mazyrski [523]
So first we need to get rid of that naughty sales tax so we need to divide 30.45 by 1.05 since 30.45 is 105% of the pre-tax price. We get the answer of 29 and subtract 12 from 29 since the long fleece socks cost 12 bucks and we get 17 dollars. Since there are 2 pairs of regular songs we divide 17 by 2 and get 8.5

So the regular socks cost $8.50

Checking work 8.5*2=17
12+17=29
1.05*29=30.45

If u need more help feel free to ask me
3 0
3 years ago
Y²=x² domain range ?<br><br>and how to draw graph
QveST [7]

Answer:

Domain= All real no

Range= All real no

For graph:

  • Assign values to x
  • you will get corresponding value of y
  • Graph will be straight line.

Step-by-step explanation:

Domain= All real no

Range= All real no

For graph:

  • Assign values to x
  • you will get corresponding value of y
  • Graph will be straight line.
6 0
2 years ago
Stephen charges $25 for each lawn he mows. Identify the dependent and independent variable
alex41 [277]
Because Stephen always gets $25 it doesn't change making it the Dependent Variable, but how many lawns she mows can change making it Independent.

Dependent = $25

Independent = Lawns Mowed
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of the digit 8 of 803,004,913,256
    10·2 answers
  • Use the following graph of the function f(x) = x3 − 3x2 − x + 3 to answer this question: graph of x cubed minus 3 x squared minu
    6·1 answer
  • The wind blew away 24 of your muffins. That was 3/4 of them! How many are left?
    10·1 answer
  • 7 pounds of steak cost $10.08. What is the price per ounce
    8·1 answer
  • what is the Best way to do math problem like geometry, angle problems, circumference and other things like that ?
    9·2 answers
  • 3 lines are shown. A line with points P, R, N intersects a line with points M, R, O at point R. A line extends from point R to p
    12·2 answers
  • Veronica is choosing between two health clubs after how many months will the total cost for each health club be the same
    7·1 answer
  • In the figure. What is the value of x? Also it cropped out the last answer choice which is 90.
    6·1 answer
  • The measurement of the complement of an angle is 40° more than the angle. What is the supplement for the angle?
    15·2 answers
  • A farmer has 1,275 seeds. He plants them all in 15 equal rows. A crow comes and eats 5 seeds from each now. How many seeds are l
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!