1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Burka [1]
3 years ago
13

Simplify: − 7( 21 − 16) + 3(9) (24 − 18)

Mathematics
2 answers:
Mekhanik [1.2K]3 years ago
6 0
The answer to the problem is 127
lukranit [14]3 years ago
6 0
The answer is 127. Have fun
You might be interested in
How do I resolve -2x+7=4x-2
fenix001 [56]
U would put it into a calculator
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the constant of proportionality between y and x in the graph​
VMariaS [17]

Answer:

y/x =2/3

Step-by-step explanation:

you just need see at one point. for example: (3, 2)

4 0
3 years ago
Tammys desk had 7/12 grams of dust on it she wiped away 5/12 grams of the dust how many grams of dust are left on her desk write
nexus9112 [7]

Answer:

2/12

Step-by-step explanation:

7/12 -5/12 = 2/12

the number 2 can go into 2 once and 12 six times so you should get 1/6 as your answer

7 0
3 years ago
How do you simplify rational expressions
tatiyna

1) Look for factors that are common to the numerator & denominator

2) Cancel the common factor

3) If possible, look for other factors that are common to the numerator and denominator.

Hope this helps☺

Correct me if im wrong



3 0
4 years ago
The points in the table lie on a line. Find the slope of the line.
Rina8888 [55]
5/2 or 2.5
Hope this helps!
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which graph represents the function f (x) = 5 - 5x^2
    6·1 answer
  • Assume that in january 2013, the average house price in a particular area was $288,400. in january 2002, the average price was $
    13·1 answer
  • A bushel had a total of 68 apples. 25% of the apples were green and the rest of the apples were red. How many more red apples we
    6·2 answers
  • What is the value of -19- (-18)?
    13·2 answers
  • Lainey bought a set of 20 markers for $6. <br> What is the cost of one marker?
    12·2 answers
  • −5y=−5<br> 7x+6y=7<br> ​<br> Is (5,1) a solution of the system
    11·1 answer
  • How do you do 43.552 divided by 39.4?
    12·1 answer
  • 8^3 + 5^4<br> *<br><br> PLEASEEE HELPPP OMGGG
    15·2 answers
  • if bought 15 caterpillars for $3.00, how much was each caterpillar (find the unit rate for price per caterpillar)
    8·2 answers
  • Help me on this last one, I'm offering 100 points
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!