1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
a_sh-v [17]
3 years ago
15

Tricia wants to create a path using pebbles. She has 8 bags of pebbles and each bag covers an area of about 6 square feet. If sh

e wants to make the path 2 feet wide, about how long can she make the path?
Mathematics
1 answer:
ANEK [815]3 years ago
4 0
24 feet long
8*6=48
48/2=24
so...
your answer is 24 feet long

Hope this helps

P.S. can you mark this a  brainliest answer plz

You might be interested in
46 cents is what fraction of a dollar
Vikentia [17]
Since there are a 100 cents in a dollar. the 100 is the denominator.
46/100, reduce; 23/50, can't be reduced any further. so 23/50 is the fraction. 
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can I please get some help on this question ?
FrozenT [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

I will help u if you help me????

7 0
2 years ago
Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49. a. What is the unit price? b. Wh
inysia [295]

Answer:

a) $0.83

b) k = 1.205

c) In the context of this problem, k means

The number of chocolate chip cookies increases as the price increases because number of chocolate chip cookie is directly proportional to its price

Step-by-step explanation:

Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49.

a. What is the unit price?

The unit price means the cost of 1 cookie

Hence:

3 chocolate chip cookies = $2.49

1 chocolate chip cookies = x

3x = $2.49 × 1

x = $2.49 × 1/3

x = $0.83

Hence, the unit price = $0.83

b. What is the constant of proportionality, or k?

Chocolate chip cookie ∝ Price

Chocolate chip cookie is directly proportional to the Price

C = kP

Where k is constant of proportionality

k = Chocolate chip cookie/Price

k = C/P

Hence,

k = 3/2.49

k = 1.2048192771

k = 1.205

c. In a complete sentence, explain what k means in the context of this problem.

In the context of this problem, k means

The number of chocolate chip cookies increases as the price increases because number of chocolate chip cookie is directly proportional to its price

6 0
2 years ago
PLEASE ANSWER!!!!!! WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!
docker41 [41]

Answer:

sinB= 3/5, tanA=4/3, cosB=4/5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Find the coordinates of the vertex for the parabola <br> f(x) =-2(x +7)*2+5
Alex

Answer:

(-7,5)

Step-by-step explanation:

It's already in vertex for so it's a pretty staight forward solve :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If 5x + 3 = 38, what is the value of x?
    12·2 answers
  • If coordinate (3,1) is translated down 2 and left 4 what will the new coornidate be
    5·1 answer
  • Which expression concerts 100 inches per minute to feet per minute
    11·1 answer
  • 1.3.18
    10·1 answer
  • What is the range of g(x)=-4^x+2
    10·1 answer
  • What square unit is parallelogram A
    5·1 answer
  • Pls answer, will give brainliest...
    10·1 answer
  • Is it more difficult to walk up the ramp or the hill? Show all steps and explain.
    14·2 answers
  • Based on past experience, a building contractor sets the
    8·1 answer
  • Tallulah has a dimes and y nickels. She has at most 18 coins worth at
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!