Because they're both slant like and they both is like you're going down a hill
F(-5)=3(-5)+4=-11
g(-2)=4(-2)^2+2=18
Answer:
-6
Step-by-step explanation:
You multiply -2 by 3 and you get -6.
2 negatives or 2 positives equals a positive number in Multiplication and Division.
But a Negative number and a positive number equals a negative number in Multiplication and Division.
Since the cost is $6.75 per pound, and we have 2.6 pounds, multiply 6.75•2.6 to find the cost.
It would cost $17.55.
The answer is B! Ive past my test for this task.