1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
3 years ago
7

bought a 13 lb package of steaks that cost $45.92 .What is the cost per pound of steak ? Aso, how many pounds do I get per dolla

r?​
Mathematics
1 answer:
ruslelena [56]3 years ago
5 0

Answer:

Cost per pound: $3.53

Pounds per dollar: 0.28

Step-by-step explanation:

The cost per pound is simply the total cost divided by the amount of pounds you got for the total cost. To get the price per pound, you divide $1 by the cost per pound, $3.53, to get the amount of pounds you get per dollar.

You might be interested in
Paul sold 162 cans of lemonade in 5 hours. About how many cans of lemonade did he sell each hour.
just olya [345]
Paul sold 32 cans per hour
8 0
3 years ago
1. Find 1/8 x 2/3 *
mash [69]

1. is 1/12. 2. is 1 3/7

8 0
3 years ago
The midpoint of (-4,15) and (22,3)
ahrayia [7]

Answer:

(9, 9)

Step-by-step explanation:

midpoint of (-4,15) and (22,3)

=  \bigg( \frac{ - 4 + 22}{2}, \:  \:  \frac{15 + 3}{2}  \bigg) \\  \\  =  \bigg( \frac{18}{2},  \:  \:  \frac{18}{2}  \bigg) \\  \\  =  ( 9,  \:  \:  9) \\  \\

8 0
3 years ago
Help ............. ​
NARA [144]

What kinda of math is this so i can answer..

:)

5 0
3 years ago
Please help! Identify the recursive formula for the sequence 20, 28, 36, 44, . . . .
r-ruslan [8.4K]

Option A

Answered by GauthMath if you like please click thanks and comment thanks

8 0
2 years ago
Other questions:
  • If k people are seated in a random manner in a circle containingnchairs(n > k),whatistheprobabilitythatthe people will occupy
    9·1 answer
  • What is the sum of -7/10 + 1/4
    6·1 answer
  • Properties of equality<br> e + 7 = 15
    15·2 answers
  • Can someone help me with this <br> I’ll mark as brainliest.
    14·2 answers
  • 3.6.PS-11
    11·1 answer
  • In a bag of Starbursts, 30% of the candy is pink. There are 90 pink Starbursts in the bag. How many TOTAL Starbursts are in the
    6·2 answers
  • Find sin A <br> Tan A<br> Sec A<br> Cos A<br> Cot A<br> Csc A
    12·1 answer
  • Kayla did her homework as soon as she got home from school, it took her 2/3 of an hour, how many minutes did it take her to do h
    8·1 answer
  • Find the two smallest even numbers whose sum is 51​
    13·2 answers
  • Which of the following statements are true?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!