1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler [38]
3 years ago
6

Match each problem (term) with its sum or difference (definition)

Mathematics
2 answers:
Musya8 [376]3 years ago
7 0
8.34 + 13.74 = 22.08 (First Term - C)
83.4 + 1.374 = 84.774 (Second Term - D)
8.34 - 1.374 = 6.996 (Third Term - B)
83.4 - 13.74 = 69.66 (Fourth Term - A)
dimulka [17.4K]3 years ago
5 0
C
D
B
A

that's the answers, from top to bottom. hope this helps!
You might be interested in
Here are the first five terms of Fibonacci sequence.
Pepsi [2]

Answer:

a- 32,52

b-20+32=52

Step-by-step explanation:

I think there is only one 4

as following 4,8,12,20

4+8=12

8+12=20

20+12=32

20+32=52

52+32=84

84+52=136

136+84=220

136+220=356

so 4,8,12,20,32,52,84,136,220,356

5 0
3 years ago
Wat is 19 divided by 43
Alenkinab [10]

It is 0.44186046511.

3 0
2 years ago
Kiran read for x minutes, and Andre read for 5/8 more than that. Write an equation that relates the number of minutes Kiran read
Liula [17]

Answer:  y = 1.625 x

Step-by-step explanation:

Here x represents the time taken by Kiran in reading (in minutes) and y represents the time taken by Andrew in reading (in minutes).

According to the question,

Andre read for 5/8 more than kiran.

Thus, The time taken by Andrew(in minutes) = time taken by kiran + 5/8 of time taken by kiran

= x + \frac{5}{8}\times x

=  \frac{8}{8} + \frac{5}{8}

= \frac{13x}{8}

= 1.625 x

Thus, required equation,

y = 1.625 x

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
To mix powdered paint, the ratio is 44 mL of water per kilogram. What is the ratio in milliliters per pound? Use 1 kg equals 2.2
KatRina [158]
Multiply 44 by 2.2 because 1 kg = 2.2 pounds. 
44 * 2.2 = 96.8

The ratio is 96.8 milliliters per pound.
Hope this helps!

4 0
3 years ago
How much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 in of chocolate equally
ycow [4]

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5/3+3/8 fractions plz help me
    11·2 answers
  • A computer program contains one error. In order to find the error, we split the program into 6 blocks and test two of them, sele
    5·1 answer
  • Please help me need to revise for a testtt!!!!
    8·2 answers
  • 3. The Food Marketing Institute shows that 17% of households spend more than $100 per week on groceries. Assume the population p
    15·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • If cash is $2,345 in 20x2 and $3,671 in 20x1, what is the percentage of increase or (decrease) from 20x1 to 20x2?
    15·2 answers
  • 4x-8+9-6x=3x+6 cual es el valor de la x?
    7·1 answer
  • Write an exponential function in the form y=ab^xy=ab
    7·1 answer
  • Which expression represents x less than 9<br><br> A.X-9<br> B. 9-X<br> C.-9X-9<br> D.9X-9
    13·1 answer
  • Please help!! graph y=-4/3x+8
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!