1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
docker41 [41]
3 years ago
8

When Job 117 was completed, direct materials to ob 117 was completed, direct materials totaled $4.400: direct labor, $5,600, and

factory overhead, $2,400. A total of 1.000 units were produced at a per-unit cost of
a. $12,400

b. $1,240

c. S124

d. $12.40
Business
2 answers:
posledela3 years ago
6 0

Answer:

d. $ 12.40

Explanation:

Computation of Per Unit Cost

Direct materials                                         $ 4,400

Direct labor                                                $ 5,600

Factory Overhead                                      <u>$ 2,400</u>

Total manufacturing costs                        $ 12,400

Units produced                                            1000 units

Cost per unit = Total manufacturing costs/ No of Units produced

Cost per unit = $ 12,400 / 1000        = $ 12.40 per unit

emmasim [6.3K]3 years ago
4 0

Answer:

The correct answer is D.

Explanation:

Giving the following information:

direct materials totaled $4,400

direct labor, $5,600

factory overhead, $2,400.

A total of 1,000 units were produced

First, we need to calculate the total cost:

Total cost= direct material + direct labor + allocated overhead

TC= 4,400 + 5,600 + 2,400= $12,400

Now, we can calculate the unitary cost:

Unitary cost= 12,400/1,000= $12.4

You might be interested in
The idea that the relationship between a worker and employer is voluntary and can be terminated at any time, by either party, is
kiruha [24]

Answer:

The correct answer is letter "A": employment-at-will doctrine.

Explanation:

The employment-at-will doctrine is an organizational practice in which employers could terminate labor relationships at any moment with no need for explanations and workers as well could cease the relationship without major reason. This practice aimed to avoid lawsuits between employers and workers.

4 0
3 years ago
What is the approach that Scrum encourages when a Team determines it will be difficult to deliver any value by the end of a Spri
garik1379 [7]

Answer:

A.  Together with the Product Owner, focus on what can be done and identify a way to deliver something valuable at the end of each Sprint

Explanation:

The approach that is to be applied for delivering the value that becomes difficult is to come together by involving the owner of the product so that we get to know by focusing it and identify the way for delivering the valuable things so that in return the customer could satisfy with the product and the chances of building a long term relation would became high

6 0
3 years ago
Opportunity cost is: * a. about half of the monetary cost of a product. b. the dollar payment for a product. c. the benefit deri
umka2103 [35]

Answer:

C. the benefit drived from the product

Explanation:

6 0
2 years ago
If a product makes it through a rigorous development process, will it be a sure success?
Otrada [13]
When it comes to this context, nothing is sure to be a success, so no
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the items that describe what happens at the equilibrium price. Producers supply the exact goods that consumers buy. Consu
Mekhanik [1.2K]

The items that describes what happens at the equilibrium price are:


Producers supply the exact goods that consumers buy.

Consumers have enough goods, at the given price.

Producers used their resources efficiently.

Equilibrium pricing is when the items demanded match the items supplied. When this happens, the demand and good available equal each other, hence, equilibrium. The pricing is exactly where it should be for consumers to want and purchase the good or service.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • On January ​3, Halsall Corporation purchased 1,800 shares of the​ company's ​$1 par value common stock as treasury​ stock, payin
    9·1 answer
  • Strategically , a company may phase out or sell an sbu. this is known as
    15·1 answer
  • At its inception, Peacock Company purchased land for $50,000 and a building for $220,000. After exactly 4 years, it transferred
    15·1 answer
  • Goods are typically tangible while ____ are typically intangible
    5·1 answer
  • LO 3.4A company sells two products, Model 101 and Model 202. For every one unit of Model 101, they sell they sell two units of M
    5·1 answer
  • What was a result of the Mexican-American War
    14·2 answers
  • What type of insurance protects a business against injuries on the premises? Question 3 options: A) Workers' compensation B)Comp
    12·2 answers
  • When most consumers and firms reduce spending only because they expect other consumers and firms to reduce spending and a recess
    6·1 answer
  • Fiji, Inc. started 2025 with $12,000 in assets and $2,500 in liabilities. Fiji had issued 50 shares of stock when it went into b
    7·1 answer
  • Romano Corporation has three operating divisions and requires a 12% return on all investments. Selected information is presented
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!