1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bixtya [17]
3 years ago
15

What is 21 divided by 15???????????????

Mathematics
2 answers:
Galina-37 [17]3 years ago
8 0

Answer:

\frac{7}{5}

Step-by-step explanation:

\frac{21}{15} =\frac{21:3}{15:3} =\frac{7}{5}

meriva3 years ago
5 0

Answer:

1.4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the value of s
frutty [35]

Answer:

30.9°

Step-by-step explanation:

Right Angle Triangle = 90°

59.1 + ? = 90

90 - 59.1 = 30.9

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. -5(x - 2) - (x + 2) = 50
Serjik [45]

Answer:

x = - 7

Step-by-step explanation:

Given

- 5(x - 2) - (x + 2) = 50 ← distribute parenthesis on left side

- 5x + 10 - x - 2 = 50, that is

- 6x + 8 = 50 ( subtract 8 from both sides )

- 6x = 42 ( divide both sides by - 6 )

x = - 7

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pet shop has rabbits and gerbils for sale. They have 20 animals altogether. They sell two rabbits. Then one of the gerbils has
Triss [41]
20 animals - 2 rabbits = 18 animals
18 animals + 2 gerbils = 20 animals.
20 animals / 4 = 5 animals
There are 5 rabbits and 15 gerbils now.
At the start 2 rabbits were sold so add that on.
5 + 2 = 7
There were 7 rabbits.
There weren't any twin gerbils then.
15 - 2 = 13.
There were 13 gerbils and 7 rabbits to start with.

Hope This Helps You!
Good Luck Studying :)
4 0
3 years ago
Multiple similary transformations are performed on a triangle. Which elements must be presented?
solmaris [256]

Answer:

d. overal size

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Scar travels 350 miles on 20 gallons of gasoline. How many gallons will be used to travel 875 miles under the same conditions?
Hatshy [7]
666545hggffjjjffdxcnbhggcfdvbhhggg
6 0
3 years ago
Other questions:
  • After a 90% reduction, you purchase a new soft drink machine on sale for 56$. What was the original price of the soft drink mach
    9·1 answer
  • true or false The distance between points (x1, y1) and (4, 8) is the square root of (x1 - 8)2 + (y1 - 4)2.
    14·2 answers
  • 4
    12·2 answers
  • Part A
    9·2 answers
  • Plz help me im desparate....but actually dothe question and not just come up w/ a phony anwser.....
    10·1 answer
  • -5x &lt; 35<br> I am look for a answer and explanation
    15·1 answer
  • In Jillian’s garden, there are 3 rows of carrots 2 rows of string beans,and 1 row of peas . There are 8 plants in each row . How
    11·2 answers
  • Say that you (or your parents) are purchasing a house for $235,000 and have an excellent credit score. If you pay $1,678.93 at t
    7·1 answer
  • Solve for x in the triangle. Round your answer to the nearest tenth.
    5·1 answer
  • You earn $42 for washing 6 cars. How much do you earn for washing 3 cars? Find the unit rate.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!