1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marta [7]
3 years ago
10

What is ½ + ¼ equal to?

Mathematics
1 answer:
jenyasd209 [6]3 years ago
6 0

Answer:

3/4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Steve ordered Plastic cases for storing his baseball cards each case has a length of 12 cm a width of 6.5 cm and a height of 1.2
BigorU [14]
Volume for rectangular prism is l x w x h
12cm x 6.5cm x 1.25cm = 97.5cm^3

3 0
3 years ago
3х - 30 = у<br> 7y - 6 = 3х
mars1129 [50]

Answer:

Step-by-step explanation:

This one is simple substitution... at least, substitution is the easiest method. The first equation is 3<em>x</em> – 30 = <em>y</em>  and the second is 7<em>y</em> – 6 = 3<em>x</em>

As I look, I see 3 ways to use substitution to solve this:

  1. substitute 7<em>y</em> – 6 for 3<em>x</em>
  2. substitute 3<em>x</em> – 30 for <em>y</em>
  3. solve 3<em>x</em> – 30 = <em>y</em> for 3<em>x</em> and make it equal to 7<em>y</em> – 6

We're going to only use 1 method for the sake of time. Try the other two on your own. Assuming you don't make any mistakes, they will work.

<u>Method 1</u>:

3<em>x</em> – 30 = <em>y</em>

7<em>y</em> – 6 = 3<em>x</em>  — initial system of equations

7<em>y</em> – 6 – 30 = <em>y</em>  — substitute 7<em>y</em> – 6 for 3<em>x</em>

<u>7</u><u><em>y</em></u> – 6 – 30 = <u><em>y</em></u>  — marking like terms, bold for constants, <u>underlined</u> for variables

7<em>y</em> – 36 = <em>y</em>  — combining the constants and simplifying

Here, you could diverge into multiple paths: add 36 to both sides, subtract <em>y</em> from both sides, divide by 6 OR subtract 7<em>y</em> from both sides and divide by –6 . For the sake of time, I'm subtracting 7<em>y</em>, though I don't like dealing with negatives.

7<em>y</em> – 7<em>y</em> – 36 = <em>y</em> – 7<em>y</em>  — subtract 7<em>y</em> from both sides

–36 = –6<em>y</em>  — simplify

–36 ÷ –6 = –6<em>y</em> ÷ –6  — divide by –6 on both sides

<em>y</em> = 6  — simplify

Again, we can diverge here: substitute <em>y</em> into 3<em>x</em> – 30 = <em>y</em> or substitute <em>y</em> into 7<em>y</em> – 6 = 3<em>x</em>

I'm going to choose 3<em>x</em> – 30 = <em>y</em> but it will work either way, should you take the time (if you have it) to chase down every path this problem can take.

3<em>x</em> – 30 = <em>y</em>  — initial equation

3<em>x</em> – 30 = 6  — substitute 6 for <em>y</em>

3<em>x</em> – 30 + 30 = 6 + 30  — add 30 to both sides to isolate 3<em>x</em>

3<em>x</em> = 36  — simplify the expression

3<em>x</em> ÷ 3 = 36 ÷ 3  — divide both sides by 3 to isolate <em>x</em>

<em>x</em> = 12  — simplify

So, we have <em>x</em> = 12 and <em>y</em> = 6 . We know they work for 3<em>x</em> – 30 = <em>y</em>  but not if they work for 7<em>y</em> – 6 = 3<em>x</em> . Let's substitute those in to see if (12, 6) really is the solution point.

7<em>y</em> – 6 = 3<em>x</em>  — original equation

7(6) – 6 ≟ 3(12)  — substitute 6 for <em>y</em> and 12 for <em>x</em>

42 – 6 ≟ 36  — simplify by multiplying

36 = 36 ✔  — simplify by combining like terms on left side

Success! It works! We have found our solution!

I hope this helps increase your understanding of the concept. Have a great day!

8 0
3 years ago
What is the answer please help no links
Ludmilka [50]

Answer:

A: y = 9.5x + 22.5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If there are 5280 feet in one mile how many yards are in 2 mi ​
JulsSmile [24]
10560 is the answer for this
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
xeze [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1. Divide the cost by the number of bottles.

4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What’s 85 divided by 9
    13·2 answers
  • 7c-2c=45 plz help I'm bad at math
    7·2 answers
  • 6r - 7 over 10 = r over 4
    12·1 answer
  • Help? :)
    15·1 answer
  • Relationship between quanties is not proportional
    7·2 answers
  • You want to find out whether caffeine mitigates the effect of alcohol on reaction time. To study this, you administer to your su
    12·1 answer
  • All dogs are warm-blooded.
    7·1 answer
  • Please help me with this question
    15·1 answer
  • 16.) Choose the words that make the sentence true.
    13·1 answer
  • Hiram asked his math class, "How many pets do you own?" He graphed the results on the line plot.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!