1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
3 years ago
5

Choices please look at

Mathematics
2 answers:
lukranit [14]3 years ago
8 0
Answer is b
this ok??
weqwewe [10]3 years ago
7 0
Yes the answer is B!
You might be interested in
A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $5.30 for 1 apple and 1 orange. They also need $7.30 for
Aneli [31]

Answer:

A fruit stand has to decide what to charge for their produce.

They need $ 5.30 for 1 apple and 1 orange.

They also need $ 7.30 for 1 apple and 2 oranges.

TO DETERMINE

To put this information into a system of linear equations.

TO find a unique price for an apple and an orange

EVALUATION

Let the price of an apple = x and price of an orange = y

So From the first condition that they need $ 5.30 for 1 apple and 1 orange we get

\sf{x + y = 5.30}x+y=5.30 - - - - Equation 1

Again from second condition that they need $ 7.30 for 1 apple and 2 oranges we get

\sf{x + 2y = 7.30}x+2y=7.30 - - - - Equation 2

So the required Set of linear equations are

x + y = 5.30

x + 2y = 7.30

Equation (2) - Equation (1) we get

y = 2

From Equation (1) we get

x = 5.30 - 2 = 3.30

Hence price of an apple = $ 3.30

The price of an orange = $ 2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The cost (C) for P pounds of apples can be represented by the equation c=4p. Graph the proportional relationship between the num
AlladinOne [14]
Hi how was you day hope it was good mine was good bye
6 0
3 years ago
In the diagram below AB is parallel to CD what is the value of y?
Ilya [14]
Y° = y₁° (opposite or Vertical angles), but y₁ = 45° corresponding angles,


then y = 45°
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
0.5a − 0.3 = 5 (solve for a)
Alla [95]
0.5a - 0.3 = 5

Add 0.3 to both sides:

0.5a = 5.3

Divide both sides by 0.5:

a = 10.6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
a shop has a sale and reduces all the prices by 15k in naira.find the sale price of an article of an article marked at 750naira​
Andrej [43]

Answer:

Question (i):

Reduce = 15% of Rs 40 = 0.15 x 40 = Rs 6

Price after reduced = Rs 40 - Rs 6 = Rs 36

Answer: Rs 36

-

Question (ii):

Reduce = 15% x 20.40 = 0.15 x 20.40 = Rs 3.60

Price after reduced = Rs 20.40 - Rs 3.60 = Rs 17.34

Answer: Rs 17.34

-

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Triangle with base 12.5m and height 2.4m
    13·1 answer
  • I keep getting exactly 50%! Help!
    6·2 answers
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.
    14·1 answer
  • Match the statement with the appropriate reason for the proof above. Answers may be used more than once. You will have to fill i
    11·1 answer
  • 1. 60 is increased to 67.
    5·1 answer
  • How many 0.3's would it take to make 3? Explain your reasoning. ​
    13·1 answer
  • Tytucend 121' (12") (3/4"),
    9·1 answer
  • Can someone please help me you have to explain your answer plzzz help<br> ?!?!?!?!?!
    6·1 answer
  • What is the perimeter of the triangle
    12·2 answers
  • Buns,cost 40p each. Cakes cost 55p each. I spend exactly £4.35 on buns and cakes.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!