1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artemon [7]
3 years ago
10

Write an algebraic expression for the following

Mathematics
2 answers:
MrRa [10]3 years ago
8 0

Answer:

12t = c

Step-by-step explanation:

I believe that's it

adoni [48]3 years ago
3 0

Answer:

t = 12 

Step-by-step explanation:

You might be interested in
HELP I NEED HELP ASAP
Ira Lisetskai [31]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Ents
Natali5045456 [20]

Answer:

48 ≥ 4x + 2y

44 ≥ 2x + 2y

    First, we will look at assembling hours.

"The standard model requires 4 hours to assemble [<em>and</em>] the artisan model requires 2 hours to assemble"

    We also know they have 48 hours per day for assembly, x is standard model and y is artisan model.

48 = 4x + 2y

    Lastly, they do not <em>need</em> to make that many, but they <em>can</em> so we will use greater than or equal to.

48 ≥ 4x + 2y

    Now let us look at finishing hours.

"The standard model requires ... 2 hours for finishing touches. The artisan model requires ... 2 hours for finishing touches."

    We also know they have 44 hours per day for assembly, x is standard model and y is artisan model.

44 = 2x + 2y

    Again, they do not <em>need</em> to make that many, but they <em>can</em> so we will use greater than or equal to.

44 ≥ 2x + 2y

5 0
2 years ago
What is the unit rate $1.99 for 30 oz to nearest tenth
KatRina [158]

Answer:

$0.10/oz

Step-by-step explanation:

Unit rate simply means the amount per 1 unit of something.

In this case, we want to find the amount of money for 1 oz of something.

So, we divide 1.99 by 30 and divide 30 by 30 to get:

(1.99 / 30) / (30 / 30) = $0.0663 / 1 oz

Rounded to the nearest tenth, 0.0663 is about 0.1.

Thus, the answer is $0.10/oz.

6 0
3 years ago
The hypotenuse of a 45-45-90 triangle has a length of 10 units. what is the length of one of its legs?
Blizzard [7]

the length of a leg on a 45-45-90 triangle given the hypotenuse is half the length of the hypotenuse times sqrt(2)

hypotenuse = 10

 10/2 =5

 so the answer should be 5sqrt(2), which I don't see as a choice

4 0
3 years ago
Write an algebraic expression to represent the verbal statement: The product of the difference of m and 7 and 6.
Yakvenalex [24]

Answer:

x=(m)(7)(6) or x=m*7*6

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A survey of high school students showed that 63% of students plan to take college courses after graduation predict how many of t
    14·1 answer
  • What are the names of the numerical system for numbers 3 to 16?​
    13·1 answer
  • In an engine, there are cylinders where the pistons travel up and down. The cylinders fill with a gas the eventually ignites whi
    14·1 answer
  • jake is hiking a trail that leads to the top of a canyon. The trail 4.2 miles long, and jake plans to stop for lunch after he co
    11·1 answer
  • Grace has 2,640 beads to put on the bracelets she is making. It takes 48 beads to make each bracelet. How many bracelets can Gra
    8·2 answers
  • Four rulers and three pencils cost £2.15
    6·1 answer
  • Factor Completely<br><br> -m^3-2m^2-16m-32
    11·1 answer
  • PLS HELP LAST ONE I NEED ILL MARK U BRAINLIEST
    13·1 answer
  • What is the distance between the points (-1,5) and (8,5) in the coordinate plane? OA. 6 OB. 9 OC. 12 OD. 7 ​
    15·1 answer
  • HELPP ME PLEASE!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!