Answer:
A 7-pack of frozen waffles costs $4.80.
Step-by-step explanation:
What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Answer:
She was wrong in her analysis because the sales discount of 25% is the discount on the original cost of the dress and not the purchasing cost of the dress as explained below:
Step-by-step explanation:
From the question:
Purchasing cost price of the dress = £30
However, this cost (£30) was after a 25% Sales Discount
It, therefore, implies that £30 is equal to 75% of the cost price
75% of the original cost price = £30
100% of the original cost price = (30 x100%)/75%
Original cost price = £40
Therefore the 25% discount / savings on the cost
= £ (40-30)
= £10
She saved £10 by buying the dress at £30 instead of the original cost of £40
1) You can pay your bills online using your debit, credit card, or an electronic check. Advantage: you pay when you want and when you are sure you have money in the bank. Disadvantage: you have to remember to pay the bills by the due date.
2) You can set up automatic withdrawal from your bank account to pay your bills. Advantage: once you set it up, you do not have to remember to pay the monthly bills. Disadvantage: if you do not check your checking account balance to be sure there is enough money to cover the bills, your account may go negative.
Hope this helps! :)