1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slamgirl [31]
3 years ago
7

I will give brainliest

Mathematics
2 answers:
ruslelena [56]3 years ago
8 0

Answer:

w is the length

Step-by-step explanation:

length squared is always the area of a square

FinnZ [79.3K]3 years ago
5 0
W is the length that’s the answer
You might be interested in
Find the degree of the polynomial<br> 2x^4y^2+9x^2y^5-3x^4y^4
coldgirl [10]

Answer:

the polynomial has degree 8

Step-by-step explanation:

Recall that the degree of a polynomial is given by the degree of its leading term (the term with largest degree). Recall as well that the degree of a term is the maximum number of variables that appear in it.

So, let's examine each of the terms in the given polynomial, and count the number of variables they contain to find their individual degrees. then pick the one with maximum degree, and that its degree would give the actual degree of the entire polynomial.

1) term  2\,x^4\,y^2  contains four variables "x" and two variables "y", so a total of six. Then its degree is: 6

2) term  9\,x^2\,y^5  contains two variables "x" and five variables "y", so a total of seven. Then its degree is: 7

3) term  -3\,x^4\,y^4  contains four variables "x" and four variables "y", so a total of eight. Then its degree is: 8

This last term is therefore the leading term of the polynomial (the term with largest degree) and the one that gives the degree to the entire polynomial.

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
iris [78.8K]
2.49/15 = 0.166
3.32/20 = 0.166

they both cost the same per oz
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Kumar the painter has 17 gallons of paints. He puts it into 6 buckets so each has the same amount. How many gallons are in each
9966 [12]

Answer:

17/6 or 2 5/6 gallons of paint

Step-by-step explanation:

First, do 17/6= 2 5/6.

That's really all, but I can't help you with the number line because of no attachment, but just put it on the part where it says 17/6 or 2 5/6.

Hope this helped!

3 0
3 years ago
I will give brainliest, Please help on this... Show ur work please and thank you
Elanso [62]

Answer:

n=9

Step-by-step explanation:

-5-4n=-41

+5        +5

---------------

-4n=-36

---------------

-4n/4=-36/-4

---------------

n=9

5 0
3 years ago
What is the rule
Taya2010 [7]
Add 5

y is found by adding 5 to x
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Imagine that you have 5 blue socks and 5 brown socks in a drawer that are not paired up. How many socks must you take out from t
    14·1 answer
  • -2- 5/4x =13 can someone pls help me!!!
    13·1 answer
  • Did I do this right help need to know now
    11·2 answers
  • Writ the equation included in the same st of related facts as 6×8=48
    15·1 answer
  • What is the unit value of the 3 in 432
    5·2 answers
  • 4 5/8 tons equals blank pounds
    10·1 answer
  • What is the greatest common factor of 56 and 72
    15·2 answers
  • Y varies directly as x, y = 35 when x = 5. Find y when x = 12
    11·1 answer
  • Jamari says the slope of the line shown is 2/3
    5·1 answer
  • A moving box is 1 meter wide, 1/2 meter long, and 3/4 meter tall. How many cubic meters can the box hold?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!