1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-BARSIC- [3]
3 years ago
5

Maggie’s brother is 3 years younger than twice her age. The sum of their ages is 18. How old is Maggie?

Mathematics
1 answer:
kykrilka [37]3 years ago
6 0

Answer: Maggie is 7 years old.

7 . 2 = 14

14-3=11

11+7=18

Hope this helps!

You might be interested in
Find a solution for the equation y = 4x - 3.
topjm [15]

Answer:

y=1

Step-by-step explanation

the x is like a imaginary 1 so 4*x=4-3=1

7 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
slava [35]
1 dozen eggs = 12 eggs

1.35 / 12 = 0.1125.....so the unit cost = $ 0.11 (11 cents) per egg
6 0
3 years ago
Y=5-2x<br> what is y equals five minus two x
sveta [45]
Its already simplified... you dont have a term for Y or X so it is already simplified 
3 0
3 years ago
Write a function g whose graph is a horizontal shrink by a factor of 1/3
mote1985 [20]

Answer:

  • g(x) = 6|x + 1| - 2

-----------------------------------------

Given:

  • Function f(x) = 2|x + 3| - 2

Find a function g which is a horizontal shrink by a factor of 1/3 of f(x).

Horizontal shrink by a factor of k is:

  • g(x) = f(x/k)

Apply this to the given function:

  • g(x) = f(x : 1/3) = f(3x) = 2|3x + 3| - 2 = 6|x + 1| - 2

7 0
1 year ago
Shawna purchased a new laptop.  The sale advertised 25% off the regular price.  If the regular purchase price is $575.00, what w
kati45 [8]
575.00= 100% 575 divided by 100= 5.75 times 25= 143.75 So then 575.00 - 143.75 = 431.25 (the discount was 143.75, and her new total would be 431.25)
6 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP 98 POINTS, WILL GIVE BRAINLIEST, 5 STAR RATING, AND THANKS.
    10·2 answers
  • I need help on number 9
    7·2 answers
  • (-14] + 14 =<br> What is the answer for that
    9·2 answers
  • Whoever helps get Brainly and a Lot of points!
    15·1 answer
  • Justin is at the amusement park for 7 hours. the number of rides he goes on depends on how long the line is for each ride. is th
    6·1 answer
  • Rosa treated her sister to lunch while visiting her in Rockport. Their lunch costs $100, and the sales tax in Rockport is 11%. I
    5·1 answer
  • Play for English class. It takes you 1.2
    7·1 answer
  • An observer (O) spots a plane (P) taking off from a local airport and flying at a 33° angle horizontal to her line of sight and
    13·1 answer
  • List one way a parallelogram and a rhombus are different​
    7·1 answer
  • Complete the equation of the line through (-8,8) and (1,-10).
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!