1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ne4ueva [31]
3 years ago
7

What is the measure of angle OAC if major arc AB

Mathematics
2 answers:
Luden [163]3 years ago
8 0

Answer: A. 55°

Step-by-step explanation:

Ratling [72]3 years ago
5 0

Answer:

A). 55°

Step-by-step explanation:

I just did the assignment on Edge and its's 100% correct...   Hope this helps!!

Also heart and rate if you found this answer helpful!!

You might be interested in
HELP PLEASE I NEED TO PASS TOMORROW
Lesechka [4]
I think that it’s 16 probably
6 0
3 years ago
10-x=-2x what is it ???
aniked [119]

Answer:

x = - 10

Step-by-step explanation:

Given

10 - x = - 2x ( add 2x to both sides )

10 + x = 0 ( subtract 10 from both sides )

x = - 10

4 0
3 years ago
A cylindrical well has a radius of 10 feet and a height of 15 feet.what volume of water will it take to fill in the well?
horsena [70]
The volume of the well...
V ≈ 4712.39
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve this equation: 4y + 228 = 352. <br> A. y = 31<br> B. y = – 31<br> C. y = 3<br> D. y = 145
V125BC [204]
To let the variable alone you can follow these steps: 1) subtract 228 from both sides 2) divide both sides by 4. This is the solution: 1) 4y + 228 - 228 = 352 - 228 => 2) 4y = 124 => 3) (4y)/4 = 124/4 => 4) y = 31. Then, <span>the answer is the option A. y = 31. </span>
3 0
3 years ago
Find the volume of a cylinder with a diameter of 10 inches and a height that is three times the radius. Use 3.14 for pi and roun
maxonik [38]
V = pi r^2 h
v = 3.14 * 5^2 * 15
v = 3.14 * 25 * 15
v = 1177.5 in^3
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Triangle LMN is reflected across a line, L = (12, –7), and L’ = (–7, 12). What is the line of reflection?
    12·2 answers
  • If RS=97, solve for x
    13·2 answers
  • A 2-gallon jug of water costs $8.24. What is the price per quart?
    13·1 answer
  • ) Evaluate the expression for v = 2.<br> 5v + 3 =
    14·2 answers
  • Find the missing side lengths leave your answer as a racials simplest form
    9·1 answer
  • Help me ASAP bro this is hella weird
    6·2 answers
  • Mini Sweets Bakery gives customers 2 free cupcakes for every 20 cupcakes they purchase. Their competitor, Yummy Bites Bakery, gi
    6·1 answer
  • 3.
    7·1 answer
  • Solve the equation for the letter L: V = LWH (1 point) Select one: a. L = VWH b. L equals V times W over H c. L equals H over V
    5·1 answer
  • Determine the type of triangle that is drawn below
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!