1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Taya2010 [7]
3 years ago
11

Anwer question bellow

Mathematics
1 answer:
MrRa [10]3 years ago
8 0

Answer:

C) y=4x-12.5

Step-by-step explanation:

8x-2y=25

-2y=25-8x

y=-12.5+4x

y=4x-12.5

Therefore C is the right answer

You might be interested in
-4x+7=11 I need some to explain
oee [108]
-4x+7=11\\
-4x=4\\
x=-1
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
You don't have to do them all
Levart [38]

Answer:

First one is 5, second one is 6, third one is 6, the last one is 2

Step-by-step explanation:

Hope this helps an mark brainliest please!

3 0
2 years ago
Fill in the blanks.
Natasha_Volkova [10]
Hi there! I can help you.

Rate: To find the rate, let’s divide interest earned by the principal. When you do, you get 0.15. Multiply by 100 to get 15 and divide by 3 to get 5. The simple interest rate is 5%.

New balance: All you have to do is add the principal and he new balance. When you do, you get 517.5. The new balance is $517.50.
4 0
3 years ago
Jared bakes 2 apple pies. He cuts the two pies into pies. Each piece is 1/8 of a pie. How much pie did Jared. cut?​
sp2606 [1]

He cut 16 pieces

I really hope this helps :D

4 0
2 years ago
6 - y = 12 is what lol
notsponge [240]

Answer:

=−6

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jacob is training for a marathon. His plan is to run the same distance for 3 days a week, then increase that distance by the sam
    9·2 answers
  • Please help me.
    15·1 answer
  • If similar cubes have a length ratio of 3:2, what is the volume ratio? PLEASE EXPLAIN a) 9 : 4 b) 9 : 6 c) 27 : 8 d) 3 : 2
    15·1 answer
  • The 64-ounce carton of orange juice costs $4.69. Find the unit price per ounce to the nearest tenth of a cent.
    13·2 answers
  • Gary buys a skateboard for<br> $145. What's the total cost<br> including 6% sales tax?
    14·2 answers
  • A square piece of glass has a perimeter of 32 cm. how long is each side of the piece of glass?​
    15·1 answer
  • Solve for x and y. Round to the nearest tenth.
    7·2 answers
  • Only answer if you know it please
    8·1 answer
  • PLS HELP -4y(y^2+4y-13)
    5·1 answer
  • HELP QUICK<br><br> For each statement about owners of equity in a business, select True or False.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!