1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilia_Sergeevich [38]
2 years ago
12

What is the present value of the benefits of owning that car, i.e., saving on rental expenses and selling the car

Business
1 answer:
Delvig [45]2 years ago
6 0

Answer:

Saving

Explanation:

Just saving because you mudt save before boying a car

You might be interested in
To combine a range of cells into one large cell, you should highlight the cells and choose
Fittoniya [83]
1: A-merge
2: B- possible misspelled word
3: A- spark line
4: B
5: C- moves down one cell
6 0
3 years ago
Citizens file income tax is to a sure that they will receive ?
anastassius [24]

Answer:

Down below

Explanation:

Citizens file income taxes to ensure that they will receive a if they paid too much in taxes throughout the year. Employers supply a to help citizens file their tax returns.

5 0
2 years ago
Luca's parents set firm rules but are responsive to his needs. They give him a chance to explain himself and also explain their
Zina [86]

Answer:

This is a typical super-protective parenting style. In my opinion this parent´s behavior is not positive and is out  of use. Nowadays parents try to talk more, explain dangerous to teens and give them some freedom to have a good time with friends.

Explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
g Two countries produce bananas and sugar. In Country X each worker in a one-day period can produce either 15.4 pounds of banana
faltersainse [42]

Answer:

country X will export 27 pounds of Bananas  for 4.21 pounds of sugars

Explanation:

<u>For country X </u>

1 labor period = 15.4 pounds of bananas

1 labor period = 2.4 pounds of sugar

next calculate opportunity costs

opportunity cost of 1 pound of Banana = 2.4 / 15.4 = 0.1558

opportunity cost of 1 pound of sugar = 15.4 / 2.4 =  6.4167

<u>For country Y </u>

1 labor period = 8.7 pounds of bananas

1 labor period = 3.1 pounds of sugar

opportunity cost of 1 pound of banana = 3.1 / 8.7 = 0.3563

opportunity cost of 1 pound of sugar = 8.7 / 3.1 = 2.8064

<em>when the opportunity costs are compared </em>

<em>Country X has a lower opportunity cost for the production of banana  while </em>

<em>Country Y has a lower opportunity cost for the production of sugar </em>

Hence country X will export Banana

I pound of Banana will be exported for 0.1558 sugars

i.e. 27 pounds of Bananas will exchanged for ( 27 * 0.1558 ) sugars

27 pounds of Bananas  = 4.21 pounds of sugars

7 0
3 years ago
Consider the market demand and supply for eggs. Assume that the market for eggs is perfectly competitive. Suppose that egg produ
In-s [12.5K]

Answer:

The quota system is not efficient since the total supply is less than the equilibrium quantity. This will produce a deadweight loss which equals the lost supplier surplus plus the lost consumer surplus. The deadweight loss s the area between the demand and supply curve, and between the imposed quota and the equilibrium quantity.

Graph 1 shows the market equilibrium while graph 2 shows the deadweight loss.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Lamp Light Limited (LLL) manufactures lampshades. It applies variable overhead on the basis of direct labor hours. Information f
    14·1 answer
  • An – reflects the amount of one currency required to purchase one unit of another currency. to put it simply, it is the – of for
    9·2 answers
  • What are the business debts called?
    5·2 answers
  • The big dilemma an acquisition-minded firm faces is whether to
    12·2 answers
  • Studies indicate that the price elasticity of demand for beer is about 0.9. A government policy aimed at reducing beer consumpti
    8·2 answers
  • Which of the following producers is a producer of services?
    11·2 answers
  • Madison Corporation reported taxable income of $400,000 in 20X3 and accrued federal income taxes of $136,000. Included in the co
    6·1 answer
  • Nissan’s all-electric car, the Leaf, has a base price of $32,780 in the United States, but it is eligible for a $7500 federal ta
    12·1 answer
  • Dividing work among employees and applying motivational theories to increase employee satisfaction are the two components of job
    9·1 answer
  • A $150 debit to office equipment was entered in the account as a $150 credit. this error caused the trial balance to be out of b
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!