1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crank
3 years ago
9

What is the prime factorization of 50?write the prime factorization of 50 using exponents.

Mathematics
1 answer:
klemol [59]3 years ago
7 0
The prime factorization of 50........2*5*5 and now using exponents. There is one 2 and 2 5s so that means...
2*5^2      ^means exponents. Okay thx u rok (please don't delete this, I love my points)
You might be interested in
Find the area of the figure. Round to the nearest hundredth if necessary
ki77a [65]
The area of the figure :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
ASAP!!! Graphic DesignWorks purchased $15,000 worth of computers in 2005.
sergeinik [125]

Answer:

D. $3000

Step-by-step explanation:

Just did the test

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate ( miles per gallon ): 50 miles on 2 1/2 gallons.
postnew [5]
Hello! To find the unit rate in miles per gallon, all you have to do is divide the amount of miles by the amount of gallons. 2½ is 2.5 in decimal form. 50/2.5 is 20. There. The unit rate is 20 miles per gallon.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A college student completed some courses worth 3 credits and some courses worth 4 credits. The student earned a total of 59 cred
DedPeter [7]

Answer:

They completed 13, 3 credit classes

Step-by-step explanation:

1. Make 2 formulas. In this case: x+y=18

and 3x+4y=59

2. Then multiply x+y=18 by 3 and subtract the two equations.

Find y which is 5 and input into the equations. Then find your answer.

5 0
3 years ago
I need some assistance with a math problem.
NikAS [45]

The answer is A. H(-4,2) I(-9,2) J(-9,-2) K(-2,-2)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • AVIS rent a car is running a deal where you can rent a car for $49.99 and $0.99 per mile. if i rent a car and drive 25 miles, ho
    9·1 answer
  • From 2,3,5,6,9,10 which number is divisible by 203
    11·2 answers
  • In an election, 471 people voted. Candidate B received 2/3 of the votes. How many votes did Candidate B received?
    6·1 answer
  • One more piece of information is given than is necessary for solving the problem. Identify this unnecessary piece of information
    5·1 answer
  • Justin weighs 15 pounds less than Greg weighs. Half of Greg’s weight is 75 pounds less than Justin’s weight. How much does each
    6·1 answer
  • HELP PLEASE!!! 50 PTS
    10·2 answers
  • Find the area of the triangle
    10·1 answer
  • Which of the following terms correctly describe the figure given below
    15·1 answer
  • 4 - 4y + y - 3<br> 7-5y+2+1<br> What are the like terms coefficients
    7·1 answer
  • Let ƒ(x) = x + 1 and g(x) = 5x. Evaluate the composition (ƒ ∘ g)(–1).
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!