1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olchik [2.2K]
3 years ago
6

\: \: simplified" alt=" \sqrt{640} \: \: simplified" align="absmiddle" class="latex-formula">
​
Mathematics
2 answers:
Radda [10]3 years ago
8 0

Answer:

8√10

Step-by-step explanation:

√640 = √64*10 = √8²*10 = 8√10

Tanya [424]3 years ago
3 0

Answer:

25 (simplified)

Step-by-step explanation:

the full answer is 25.2982

Hope this helps!

Please mark brainliest if you have the chance!

Stay safe, have a blessed day!!!!  :)

You might be interested in
Set up a proportion and solve: Marlon spent $18 for 12 gallons of
Airida [17]
18/12=22.50/n
he could buy 15 gallons
5 0
3 years ago
Points (−7, 5) and (7, 5) on the coordinate grid below show the positions of two players of a football team:
Greeley [361]

Visually, we can see that Player 1 and Player 2 are at the <em>same vertical point</em>, and we can confirm that numerically - both of their y-coordinates are 5. We can also see that it looks like the points mirror each other horizontally; numerically, their x-coordinates are 7 and -7 - the same basic number given different signs.

To find the axis of reflection, we want to find the line that passes right through the middle of the two points which, in this case, is the y-axis. Option 3 is the appropriate response in that light.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two friends are going to the mall to buy pizza. One of the friends buys 1cheese slice and 2 pepperoni slices for $8.75. Her frie
GarryVolchara [31]

Answer:

The cost of each:

1 cheese slice = c = $3.75

1 pepperoni slice = p = $2.5

Step-by-step explanation:

Let the cost:

1 cheese slice = c

1 pepperoni slice = p

Two friends are going to the mall to buy pizza.

One of the friends buys 1cheese slice and 2 pepperoni slices for $8.75.

c + 2p = $8.75.....Equation 1

c = $8.75 - 2p

Her friend purchases 2 chese slices and 3 pepperoni slices for $15.00.

2c + 3p = $15.00.....Equation 2

We substitute 8.75 - 2p for c in Equation 2

2(8.75 - 2p) + 3p = $15.00

17.5 - 4p + 3p = 15

Collect like terms

- 4p + 3p = 15 - 17.5

-p = -2.5

p = $2.5

c = $8.75 - 2p

c = $8.75 - 2(2.5)

c = $8.75 - 5.0

c = $3.75

The cost of each:

1 cheese slice = c = $3.75

1 pepperoni slice = p = $2.5

6 0
3 years ago
575 mL = how many Liters​
olasank [31]

Answer:

0.575L

Step-by-step explanation:

1mL = 0.001L

We need to divide the number milliliters we are given and divide that by 1000.

575 / 1000 = 0.575

Best of Luck!

5 0
3 years ago
Which of the following is the point-slope form of the line?
ryzh [129]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

We can see that the slope is positive, which means that the x-term must be positive.

If you expand and simply both equations into the form y = mx + b, you will find that m is positive for A and negative for B, hence A is the correct answer.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Round 51,487 to the nearest thousand
    12·1 answer
  • Find the equation of the line with slope 5/7 and passing through (1, -6).
    5·1 answer
  • What is another pattern for 2,3,6,7,14,15,30,31,62,63,126,127
    13·1 answer
  • On this assignment, round all answers (when necessary) to exactly three decimal places. The numbers of construction workers for
    8·1 answer
  • I’m confused on this one
    12·1 answer
  • Compare the table and equation.
    8·2 answers
  • W
    14·1 answer
  • In a triangle, what is always opposite the angle that has the LEAST measure?
    6·2 answers
  • Please help I don’t understand this can you please help me.
    13·1 answer
  • For the equation y - 3 = -2(x + 1) the line has a slope of -2 and<br> contains what point
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!