1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
exis [7]
3 years ago
8

Ivanhoe Company sells a snowboard, EZslide, that is popular with snowboard enthusiasts. Below is information relating to Ivanhoe

Company’s purchases of EZslide snowboards during September. During the same month, 105 EZslide snowboards were sold. Ivanhoe Company uses a periodic inventory system.
Date Explanation Units Unit Cost Total Cost
Sept. 1 Inventory 12 $106 $ 1,272
Sept. 12 Purchases 45 109 4,905
Sept. 19 Purchases 55 110 6,050
Sept. 26 Purchases 21 111 2,331
Totals 133 $14,558

(a) Compute the ending inventory at September 30 using the FIFO, LIFO and average-cost methods.
(b) Compute the cost of goods sold at September 30 using the FIFO, LIFO and average-cost methods.
Business
1 answer:
galina1969 [7]3 years ago
4 0

Answer:

FIFO ending inventory at 30 September  :  $3101

LIFO ending inventory at  30  September $3016

Average-cost methods ending inventory at 30 September$ 3071.15

FIFO Cost OF Goods Sold    $ 11487

LIFO Cost OF Goods Sold    $ 11572

Average Cost Method Cost OF Goods Sold    $ 11516.85              

Explanation:

Working 1

Date                Explanation          Units             Unit Cost       Total Cost

Sept. 1                 Inventory              12                 $106               $ 1,272

Sept. 12                Purchases         45                   109                  4,905

Sept. 19                  Purchases        55                  110                    6,050

Sept. 26                   Purchases         21                111                    2,331

Totals                                                133                                       $14,558

$ 14588/133 units = $ 109.68 weighted average per unit

Sales       105 snowboards

FIFO ending inventory at 30 September  :  $3101

28  Snow boards in the ending inventory

21 from Sept. 26 Purchases at $111= $ 2331

7 from Sept. 19 Purchases at $ 110= $ 770

FIFO ending inventory at 30 September $ $3101

LIFO ending inventory at  30  September $3016

12 from 1 Sept.  Inventory  at $106 = $ 1272

16 from Sept. 12 Purchases at $109= $ 1744

Total Using LIFO= $ 3016

Average-cost methods ending inventory at 30 September$ 3071.15

28  Snow boards in the ending inventory at $ 109.68 weighted average per unit= $ 3071.15

Total Cost of 133 units available for Sale (from Working 1)  $14558

Less Ending Inventory FIFO   at 30 September  :  $3101

FIFO Cost OF Goods Sold    $ 11487            

Total Cost of 133 units available for Sale (from Working 1)  $14558

Less Ending Inventory LIFO   at 30 September  :  $3016

LIFO Cost OF Goods Sold    $ 11572

Total Cost of 133 units available for Sale (from Working 1)  $14558

Less Ending Inventory Average Cost Method  at 30 September  :  $3071.15

Average Cost Method Cost OF Goods Sold    $ 11516.85                        

You might be interested in
Which of the following deals with cost-benefit analysis?
lana66690 [7]
It is B. and now i have to type more to get this answer posted
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Doodle inc., a renowned interior design services company, tries to increase its customer base through web presence. it regularly
aleksley [76]
The answer to this question is that Doodle uses social media as an earned media. An earned media also known as free media which means an online word of mouth. In an Earned media it also shows that a business or product is being talked about in social media either by being viral or through the most number of shares in the internet. In earned media it somehow became a digital marketing because people shares, reviews, and comments about the product or service.
6 0
3 years ago
A party who has been induced to enter into an illegal contract because of fraud, duress, or undue influence can sue the other pa
anygoal [31]
B. False is the right answer 
3 0
3 years ago
For the person to whom this utility function applies, a. her level of satisfaction will be enhanced equally by an increase in we
Solnce55 [7]

Answer:

b. the more wealth she has, the less utility she gets from an additional dollar of wealth.

Explanation:

Utility is the satisfaction derived from a good. Total Utility is the total satisfaction from all units of a good. Marginal Utility is the additional satisfaction from an additional unit of a good.

The Law of Diminishing Marginal Utility states that : As consumer gets more & more of a good, the additional utility (satisfaction) from each successive unit keeps on declining. It implies that marginal utility decreases, & total utility increases at a decreasing rate.

Therefore : A person has more marginal utility (additional satisfaction) from an additional dollar, if he has less money (dollars). And, relatively less marginal utility from an additional dollar if he has more money (dollars).

Example : A rich person having millions of dollars would get less marginal utility (additional satisfaction) from gaining a single dollar, than a poor person having few dollars.  

6 0
2 years ago
Another place to find job ads or job openings is on internet.
HACTEHA [7]
All of the above. Hope this helped
3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the outcome when employees have positive attitudes towards their jobs?
    9·2 answers
  • Ted owns a small florist shop. Since his business is booming, his realizes he will soon need one more delivery van. He decides h
    6·1 answer
  • Consider the following two mutually exclusive projects:
    13·1 answer
  • If an arbitrageur can borrow up to $1,000,000 (or CD1,250,000), formulate a covered interest arbitrage. Make sure to explain you
    9·1 answer
  • Linda Day George Company had bonds outstanding with a maturity value of $300,000. On April 30, 2020, when these bonds had an una
    5·1 answer
  • Uchimura Corporation has two divisions: the AFE Division and the GBI Division. The corporation's net operating income is $12,300
    14·1 answer
  • The Edward James Toy Company uses a kanban system to make a plastic wheels that are a component of several toys. The waiting tim
    14·1 answer
  • Dyer Furniture is expected to pay a dividend of D1 = $1.25 per share at the end of the year, and that dividend is expected to gr
    8·1 answer
  • If the reserve ratio increased from 10 percent to 20 percent, the money multiplier would a. rise from 10 to 20. b. rise from 5 t
    12·1 answer
  • Eric wants to attend a higher education institution that will prepare him to directly enter the workforce, but he wants to atten
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!