1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna007 [38]
2 years ago
13

Help please. 45 points.

Business
1 answer:
hammer [34]2 years ago
6 0
Buying new technology direct correlation with an increase in productivity for a company
You might be interested in
Assume that the risk free rate increases, but the market risk premium remains constant. what impact would this have on the cost
yKpoI14uk [10]
Any choices for me? so that I can help you?
8 0
2 years ago
Comfort chair company manufacturers a standard recliner. During February, the firm's Assembly Department started production of 7
guapka [62]

Answer:

1. a. 81,500

2. $38,481

3. $461,382

Explanation:

<u>The equivalent units for conversion costs during February.</u>

Conversion Costs = 15,700 x 65% + 62,900 x 100% + 10,100 x 85 %

                              = 81,690 units

Material Costs = 15,700 x 0% + 62,900 x 100% + 10,100 x 100 %

                        = 73,000 units

<u>The amount of direct materials cost assigned to ending work-in-process inventory at the end of February.</u>

Step 1 : Determine Cost per Equivalent unit

Conversion Costs = $168,000 ÷ 81,690 units = $2.06

Material Costs = $278,000 ÷ 73,000 units = $3.81

Total Cost = $2.06 + $3.81 = $5.87

Step 2 : Direct Material Cost assigned to ending work-in-process

Ending work-in-process (Material Cost) = 10,100 x $3.81

                                                                 = $38,481

<u>The cost of the goods transferred out during February.</u>

Cost of the goods transferred out = $5.87 x 78,600

                                                        = $461,382

8 0
2 years ago
Explain what business you would start today if given the opportunity. Why this business?
Sedbober [7]

Answer I will start a You Tube job cause it easy not that easy but it much better then having a job with work and cause I failing school so I can't do a job that is math science social studies and that and I don't have to go drive to mine job when I can go do mine job is home and mostly cause I can do something I like in you tube like games

7 0
3 years ago
The current price of a stock is $50, the annual risk-free rate is 6%, and a 1-year call option with a strike price of $55 sells
wariber [46]

Answer:

$9.00.

Explanation:

The computation of the value of a put option is shown below:

Data provided in the question

Current price of the stock = $50

Risk free rate = 6%

Strike price = $55

Sale price = $7.20

Based on the above information

The value of put option is

Put = V - P + X exp(-r t)

= $7.20 - $50 + $55 e RF  - 0.06(1)

= $7.20 - $50 + $51.80

= $9.00

Hence, the value of put option is $9

6 0
3 years ago
Nuxall Confections produces a variety of different candies. Nuxall Confections wants its candies to be available anywhere a cons
sweet [91]

Answer:

Intensive distribution

Explanation:

Intensive distribution -

It is one of the strategy of marketing where the company sells the goods or commodity via as many possible outcomes as possible , so that people can get the product everywhere , is known as the strategy of intensive distribution .

Hence , from the question , the variety of candies produced by the Nuxall Confections are made to be available everywhere possible , to increase the sale .

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose market demand and supply are given by Qd = 100 − 2P and Qs = 5 + 3P. If the government sets a price floor of $30 and agr
    5·1 answer
  • ______ power results from one's specialized information.
    7·1 answer
  • Robert invested $4,000 five years ago at 4 percent interest. He takes out all his interest earnings and spends them immediately.
    13·1 answer
  • Which condition would not help to produce a test like environment?
    7·1 answer
  • Genepa Corporation manufactures home appliances and other electronic products. Genepa is planning to introduce a new refrigerato
    7·1 answer
  • The stand minus −alone cost allocation method ranks the individual users of a cost object in order of users most responsible for
    14·1 answer
  • The _____ is a u.s. law that prohibits u.s. companies from bribing or otherwise corrupting foreign government officials to win f
    10·1 answer
  • A company currently pays a dividend of $2.40 per share. The current price of the stock is $18.22. It expects the growth rate of
    8·1 answer
  • An environmental service employee of the hospital was called to the vascular surgery floor to clean the floor where a bag of pot
    7·1 answer
  • A retail store had sales of $46,000 in April and $55,800 in May. The store employs eight full-time workers who work a 40-hour we
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!