1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pychu [463]
4 years ago
6

Graph the line with slope 3/4 passing through the point (3, - 3) .

Mathematics
1 answer:
Svetlanka [38]4 years ago
4 0

Answer:

The line in slope-intercept form is y=3/4x-5.25.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Is 0.333 a natural number?
NeX [460]

Answer:

No, 0.333 is a rational number, not a natural number

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the following simplified product? Assume x greater-than-or-equal-to 0 2 StartRoot 8 x cubed EndRoot (3 StartRoot 10 x Su
dalvyx [7]

The simplified expression of 2√8x³(3√10x⁴ - x√5x²) is 24x³√5x  - 4x³√10x

<h3>How to determine the simplified product?</h3>

The complete question is added as an attachment

From the attached figure, the product expression is:

2√8x³(3√10x⁴ - x√5x²)

Evaluate the exponents

2√8x³(3√10x⁴ - x√5x²) =  2 *2x√2x(3x²√10 - x²√5)

Evaluate the products

2√8x³(3√10x⁴ - x√5x²) =  4x√2x(3x²√10 - x²√5)

Open the bracket

2√8x³(3√10x⁴ - x√5x²) =  12x³√20x  - 4x³√10x

Evaluate the exponents

2√8x³(3√10x⁴ - x√5x²) = 24x³√5x  - 4x³√10x

Hence, the simplified expression of 2√8x³(3√10x⁴ - x√5x²) is 24x³√5x  - 4x³√10x

Read more about expressions at:

brainly.com/question/12990602

#SPJ1

5 0
2 years ago
4a + 3 = 15<br> What does (a) equal
olga2289 [7]
4a + 3 = 15
- 3
4a = 12
÷ 4
a = 3
I hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A grocery store sells three different quantities of sugar. A 1-pound bag costs $1.10, a 2-pound bag costs $1.92, and a 3-pound b
Mashcka [7]
$1.10 per pound for the 1-pound bag.
$0.96 per pound for the 2-pound bag.
$0.92 per pound for the 3-pound bag.

As the quantity of sugar increases, the unit cost decreases.
8 0
4 years ago
HELP PLEASE ILL BE GIVING OUT 13 POINTS TO WHOEVER ANSWERS EARLY! PLEASE QUICKLY HELP
jok3333 [9.3K]

<em>Answer:</em>

D)(6(-3)/9)

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em>                  -1</em>

<em>Simplify   ——</em>

<em>                  3 </em>

<em>       -1</em>

<em>6 • ——</em>

<em>       3 </em>

<em>-2</em>

<em>If this was helpful, please mark brainliest. Have a beautiful day!</em>

<em />

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Jamal made gallon of lemonade. He plans to pour servings of gallon and wants to
    11·1 answer
  • Use the drop-down menus to choose steps in order to correctly solve 1+2b−13=12−4b−2b1+2b-13=12-4b-2b for b
    11·2 answers
  • Anita can clean a typical pool in 8 hours. Chao can clean a typical pool in 6 hours. How long should it take Anita and Chao work
    9·1 answer
  • Mark as brainly answerereeere asap
    9·2 answers
  • Tomas needs exactly 666 potatoes to make 121212 potato pancakes.
    5·1 answer
  • A random sample from the 6th and 7th grade student population was taken to determine which clubs were the most popular. Use the
    8·1 answer
  • When y=5y=5, 12+4y=12+4y
    7·1 answer
  • Pls help with these questions, will give BRAINLIEST (if you know the answer)
    8·1 answer
  • Joseph's lunch at a restaurant costs 13.00, without tax. He leaves the waiter a tip of 17% of the cost of the lunch, without tax
    5·1 answer
  • You would like to build a relative frequency distribution for this data set to easily compare it to another class of students.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!