13. Product A is an 8 oz. bottle of cough medication that sells for $1.36. Product B is a 16 oz. bottle of cough medication that
costs $3.20. Which product has the lower unit price? And show how you got your answer.
1 answer:
Price / weight = unit price
product A : 1.36 / 8 = 0.17 per oz
product B : 3.20 / 16 = 0.20 per oz
product A has the lower unit price
You might be interested in
the anwser is going to be A
Answer:
83.75$
Step-by-step explanation:
(5×11.75)+5×(5)=?
5×(11.75+5)=? [DISTRIBUTIVE PROPERTY]
5×16.75=?
83.75
Answer: 19.723083
Step-by-step explanation:
Answer:
I don't know dear
I am Korean can you tell in Korean language