1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhenek [66]
2 years ago
7

13. Product A is an 8 oz. bottle of cough medication that sells for $1.36. Product B is a 16 oz. bottle of cough medication that

costs $3.20. Which product has the lower unit price? And show how you got your answer.
Mathematics
1 answer:
algol132 years ago
7 0
Price / weight = unit price
product A : 1.36 / 8 = 0.17 per oz
product B : 3.20 / 16 = 0.20 per oz

product A has the lower unit price

You might be interested in
the expression 8+2t can be used to find the total cost of admission and t amusement rides at a country fair. what statement is t
lara [203]

the anwser is going to be A

8 0
2 years ago
3/9 + 2/3 = 7/3<br> What is the answer?
nexus9112 [7]
The actual answer is 1
7 0
3 years ago
five friends bought admission tickets to the museum and a box lunch. The cost of each admission ticket was 11.75$. Each box lunc
IrinaK [193]

Answer:

83.75$

Step-by-step explanation:

(5×11.75)+5×(5)=?

5×(11.75+5)=? [DISTRIBUTIVE PROPERTY]

5×16.75=?

83.75

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the distance from<br> 23, 5) to (33, -12)
Ilya [14]

Answer: 19.723083

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Why do square numbers not end in 2, 3, 7 or 8. Why is it so that to identify whether a number is a square or not you look at the
Maksim231197 [3]

Answer:

I don't know dear

I am Korean can you tell in Korean language

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A point (3, –2) is reflected across the x-axis followed by a reflection across the y-axis. Find the image of the point after the
    11·1 answer
  • 5, 6, 10 Question: A. Determine whether the side lengths form a triangle. (explain your reasoning) B. If it is a triangle, deter
    8·1 answer
  • How is long division of polynomials the same as long division of numbers? How is it different?
    13·2 answers
  • Write an equation of the line that passes through the point (2,3) with slope 3
    11·1 answer
  • What percent of 9775 is 1275
    11·1 answer
  • Ken drove 174 miles in 3 hours. The equation y = 57x represents the distance in miles, y, Brenda drove in x hours. Determine who
    15·1 answer
  • *18 POINTS*<br> Urgent!! Please answer
    10·2 answers
  • A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $11 plus an additional $0.16 for each minute of calls. Plan B costs $29 p
    12·1 answer
  • Simplyfy 8x^4y^5 times 10xy^3
    12·2 answers
  • 2/3 x y= 4 what is y? put your answer in the box below.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!