It was $6.00 per pound. So 2 pounds would be $12. But there is still that .6 of a pound left. If we know 1 pound costs $6, then we know 1/10th of a pound will cost $0.60. So 6 x .60 = 3.60. Add 12 and 3.60, and you get 15.60 for 2.6 pounds of granola at the old price.
Answer: B or C
Step-by-step explanation:
if u can compare the triangles u u can use ur math and get the answer
(2(8)-12)+(12(8)(2)-10)
(16-12)+(132-10)
4+122=126
THE ANSWER WOULD BE 126 :D
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
We assume you want the graph of ...

A graphing calculator or spreadsheet is useful for this.
__
You know cos(θ) = cos(-θ), so the graph is symmetrical about the x-axis. You can evaluate the function at a few points to find the general outline.
r at 0° = 8
r at 30° ≈ 7.05
r at 45° ≈ 6.19
r at 60° ≈ 5.33
r at 90° = 4
r at 120° = 3.2
r at 135° ≈ 2.96
r at 150° ≈ 2.79
r at 180° ≈ 2.67
When we look at ratios, we use for : against and add both to get the total in the set. therefore 8+3 = 11. divide the 22000 fans into 11 sections we have each section worth 2000 fans. The number of blue sox fans would be 3 x 2000 or 6000 fans with the remaining 16000 being baron fans.