Answer:
$102,240
Explanation:
List price $94,000
Less list price credit term(2%×$94,000)$1,880
Balance $92,120
Add: Discount period $7,800
Delivery charges $940
Labor cost $1,380
Total cost $102,240
Therefore the total cost of Hunter's equipment is $102,240
Answer:
Predictive models
Explanation:
Predictive modeling uses statistics to predict outcomes. It can be applied to any type of unknown event, regardless of when it occurred.
Answer:
Cost of goods sold as per average cost method = $92,458.5
Explanation:
As for the information provided as follows:
Opening Inventory 265 units @ $153 each = $40,545
Purchase 465 units @ $173 each = $80,445
Purchase 165 units @ $213 each = $35,145
Total data 895 units = $156,135
Average cost per unit = $156,135/895 = $174.45
In average cost method simple average is performed, whereas in weighted average weights are assigned.
Sale is of 530 units
Cost of goods sold as per average cost method = $174.45
530 = $92,458.5
Question attached
Answer and Explanation:
Answer and explanation attached