1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igomit [66]
3 years ago
9

Michelle spent $32 on hot dogs and hamburgers. Hot dogs were $5 and hamburgers $6.if she bought a total of 6 items .how many of

each kind did she buy?
A. 2 hot dogs and 4 hamburgers
B. 4 hot dogs and 2 hamburgers
C. 6 hot dogs and 0 hamburgers
D. 3 hot dogs and 3 hamburgers
Mathematics
2 answers:
galben [10]3 years ago
5 0
The answer is B 4 hot dogs = $20 and two hamburgers = $12 so 20 plus 12 equals 32 so the answer is B
Ray Of Light [21]3 years ago
5 0

Answer:

Option (b) is correct.

Michelle buys 4 hot dogs and 2 hamburgers.

Step-by-step explanation:

Given : Michelle spent $32 on hot dogs and hamburgers. Hot dogs were $5 and hamburgers $6.if she bought a total of 6 items .

We have to find the number of each item she buys.

Let she buys x hotdogs and y hamburger

Given she buys 6 items

So, x + y = 6

and cost of one hot dog is $5

so , cost of x hot dog is 5x

also, cost of one hamburger is $6

so , cost of y hamburger is 6y

Given : she spent $32 on both

Thus, 5x + 6y = 32

Thus, The two equation becomes,

x + y = 6  ..(1)

and 5x + 6y = 32  ......(2)

Solving system using elimination method,

multiply equation (1) by 6 ,we get,

6x + 6y = 36 ....(3)

Now, subtract (2) from (3), we have ,

6x + 6y - (5x + 6y) = 36 - 32

Simplify, we have,

x = 4

Put x= 4 in (1), we have,

y = 6 - 4

y= 2

Thus, Michelle buys 4 hot dogs and 2 hamburgers.

You might be interested in
Find x. <br><br> _______________
devlian [24]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

If you have any questions about the way I solved it, don't hesitate to ask

7 0
3 years ago
Describe how you know that this is a proportional relationship
Deffense [45]

Answer:

(Some textbooks describe a proportional relationship by saying that " y varies proportionally with x " or that " y is directly proportional to x .") ... This means that as x increases, y increases and as x decreases, y decreases-and that the ratio between them always stays the same.

<h2>Hopefully u will satisfy with my answer..!!</h2><h2>Please Mark on brainleast please..!!</h2><h2>Have a nice day ahead dear..!!</h2>
4 0
3 years ago
Randy said that the number 0.03 has a value 10 times greater than 0.003 is he correct.
pishuonlain [190]
Yes, he is correct. 0.003 * 10 = 0.03
5 0
3 years ago
What is 7(x + 6) solve it
Elis [28]

Answer:

49

Step-by-step explanation:

First you must do x times 6, x is really just 1. After you do that, you times it by 7.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many hours and minutes from noon to a quarter to four in the afternoon?
Alex_Xolod [135]
It would be 3:45 because 12:00 + 3:00= 3:00+0:45=3:45 and if u were to add another quarter (15mins) itd be 4:00
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine the length of the arc that subtends an angle of 2.8 radians at the centre of a circle with a radius 12cm.
    9·1 answer
  • What is the quotient and remainder of 6 divided by 15
    7·2 answers
  • A pack of 12 sodas costs $ 5.04. what is the unit rate in dollars per soda?
    11·1 answer
  • Adelaide has a credit card with a company that charges $2.00 for every day a payment is late. If she paid $595.55 for a bill tha
    12·1 answer
  • Christina paints canvases and sells the pieces at craft fairs. The function c(t) approximates how many canvases she paints per h
    13·1 answer
  • A student writes the equation for a line that has a slope of
    15·2 answers
  • Larry was paid a total of $30 for raking leaves for 8 hours of work. This rate is constant. What will be the total amount that L
    10·1 answer
  • 11
    13·1 answer
  • Can you help me please thank you
    7·1 answer
  • Can someone help me please and thank you :)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!