1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
loris [4]
3 years ago
7

Jade invested $13,500 at 5.2% interest, compounded semiannually, and she wants to know how much her investment will be worth in

8 years

Part 1: What is the periodic interest rate of jade investment
Part 2: How many compounding periods does jades investment offer in a year? how about in 8 years?

Mathematics
2 answers:
rodikova [14]3 years ago
5 0
Part 1: <span>What is the periodic interest rate of jade investment?

Each compounding period is done semi-annually, which means twice a year. Since the given interest rate is annual, then 5.2% divided by half should yield the period interest rate, which is 2.6%

Part 2: </span><span>How many compounding periods does Jade's investment offer in a year? how about in 8 years?

In 1 year, there are 2 compounding periods. In 2 years, there are 16 compounding periods.</span>
Tpy6a [65]2 years ago
3 0

Answer:

Part 3: What expression can Jade write to figure out how much her investment will be worth in 8 years?   F = $13,500.00 * (1 + .052/2) ^ (2*8)

Part 4: How much will Jade's investment be worth in 8 years?  $20,355.96

Step-by-step explanation:

You might be interested in
1
Lina20 [59]

Answer:

\textbf{The slope of the parallel line is given by $ 2 $}\\

Step-by-step explanation:

\textup{The slope of any two parallel lines are equal and they only differ in their $y- intercepts$. }\\\textup{Given $y = 2x + 4 $}\\\textup{This is  comparable to $y = mx + c$, where $m$ is the slope of that line.}\\\textup{Therefore, the slope of the given line and any line parallel to it is $ 2$.}

7 0
2 years ago
PLEASE HELP ITS ABOUT TO BE DUE
Jlenok [28]

Answer:

x=-1

Step-by-step explanation:

4(x-3(-2))=6(x-3(-2)) => 4(x+6)=6(x+6) => 4x+24=6x+26 => -2=2x => x=-1

6 0
3 years ago
Find the unit price for each size of Jiffy peanut butter and determine which size is the better buy 18 oz. $3.28
Liono4ka [1.6K]
Price this per ounce
18oz = $0.182 per ounce
22oz =$0.181 per ounce
28oz =$0.174 per ounce
5 0
3 years ago
(1-сos mx)
Maru [420]
22xsgjkbcgllllllllll
7 0
3 years ago
Common denominators of 9 45 27 3
Sauron [17]
The answer is they all have a factor of 9
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help!
    9·1 answer
  • The volleyball team raised $350 from its fundraiser. It wants to buy jerseys and volleyballs. The jerseys cost $12 each, and the
    10·2 answers
  • a blue whale weighs about 300,000 pounds, and a great white shark weighs about 4,000 pounds. how many times the weight of a grea
    9·2 answers
  • Hey can you please help me posted picture of question
    7·1 answer
  • Make a conjecture about the next term in the sequence 3, -5, 7, -9, 11​
    14·2 answers
  • What is the volume of the triangular prism with a bottom side of 8, the height of the triangle is 7, and the height of the prism
    5·1 answer
  • jogger ran 2 miles, increase your speed by 1 mph, and then ran another 3 miles. if the total jogging time was one 1/half hours,
    11·1 answer
  • Ms lopezs room is 10 feet wide and 12 feet long. what is the perimeter HELPPPPPP
    11·2 answers
  • PLEASE HELP, AND FAST! I WILL GIVE BRAINLIEST!!
    5·1 answer
  • Tell whether the angles are complementary, supplementary, or neither
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!