1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
3 years ago
9

Write an algebraic expression to model the given context.Give your answer in simplest form. (please explain)

Mathematics
2 answers:
Tatiana [17]3 years ago
7 0
P(100-15)/100

p(85)/100

0.85p
musickatia [10]3 years ago
3 0

Answer:

The required expression is 0.85p.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

Let the original price is p.

Now it is given that we need to write an expression that the original price p of an item less a 15% discount.

15% of p can be written as:

\frac{15}{100}\times p

0.15\times p

0.15p

The original price p of an item less a 15% discount.

This can be written as:

p-0.15p = 0.85p

Hence, the required expression is 0.85p.

You might be interested in
Riley finished her 5k race in One-half hour. Darby finished the same race in Three-fifths hour. Which statement explains which g
Andrej [43]

Answer:

Riley did better than Darby because One-half < Three-fifths.

Step-by-step explanation:

The statement that explains which girl did better would be that

Riley did better than Darby because One-half < Three-fifths.

There are a total of 60 minutes in an hour, If we multiply each of these fractions by 60 minutes it would give us the exact number of minutes that each girl took to finish the race.

Riley: \frac{1}{2} * 60 = 30 minutes

Darby: \frac{3}{5} * 60 = 36 minutes

Therefore, we can see that it took Riley 6 minutes less than Darby to finish the race meaning that she had the better result.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following transformations does not
svlad2 [7]

Answer:

(9x, 9y) dilation

Step-by-step explanation:

(9, 9y) is the answer because F is 180 degrees rotations, G is not real, H is translations, and J is dilations and dilations is multiplying which makes the transformation non congruent.

Your welcome

7 0
3 years ago
12 chickens lay 30 eggs how many eggs per chicken
algol13
10 chickens lay 2 eggs each. But 2 chickens lay 3 eggs each
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The average test scores for a particular test in algebra was 84 with a standard deviation of 5. What percentage of the students
Delicious77 [7]

Answer:

The percentage of the students scored higher than 89% is 15.87%

Step-by-step explanation:

we are given

The average test scores for a particular test in algebra was 84

so, mean is 84

\mu=84

a standard deviation of 5

so,

\sigma=5

we have

x=89

now, we can use z-score formula

z=\frac{x-\mu}{\sigma}

now, we can plug values

z=\frac{89-84}{5}

z=1

now, we can use calculator

and we get

p(z>1)=0.1587

So,

The percentage of the students scored higher than 89% is 15.87%

8 0
3 years ago
Please answer asap <br> What is the value of x in the equation 3(2x + 4) = −6?
nydimaria [60]
First divide 3 both side
Than move 4 to another side
Than divide by 2
\frac{3(2x + 4)}{3}  =  \frac{ - 6}{3 }  \\ 2x + 4 =  - 2 \\ 2x =  - 2 - 4 \\ 2x =  - 6 \\ \frac{2x}{2}  =  \frac{ - 6}{2}  \\ x =  - 3
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is bussiness? qith explanation​
    15·1 answer
  • Use the method of symmetry to find the extreme value of each quadratic function and the value of x for which it occurs h(x)=1/2(
    7·1 answer
  • Sam is a waiter at a local restaurant where he earns wages of $5 per hour Sam figures that he also earns about $3 in tips for ea
    11·2 answers
  • Please help me!i have problems with this question
    12·1 answer
  • The price of some houses in a neighborhood are shown below: House Price A $120,000 B $130,000 C $140,000 D $150,000 E $1,110,000
    7·2 answers
  • 12 guests are coming to my party. They each get 4/5 cup of juice. How many cups of juice do I need to purchase
    7·2 answers
  • A rectangular rug has an area of 84 square feet. If the length is 8 feet more than the width, find the dimensions of the rug.​
    12·1 answer
  • Ms. Sims made 32 braids in 40 minutes. At this rate, how many braids would she make in 60 minutes?
    7·1 answer
  • $19.92 for 2.4 pounds of walnuts what is the price per pound of walnuts
    8·1 answer
  • If there is 80 glasses and i pour 3/4 of water in each glass how many cups did i pour in all
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!