1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madam [21]
3 years ago
15

Please help!!!! don't understand!!!

Mathematics
1 answer:
Talja [164]3 years ago
8 0

I dont know, im working it out now, or im trying to

You might be interested in
In a class of 20 students, 9 are female and 15 have an A in the class. There are 2 students who are male and do not have an A in
MrRissso [65]

Answer:

1/20

there are 20 students altogether

Step-by-step explanation:

um I'm not sure

4 0
2 years ago
Find the unit rate.<br> 180 miles in 3 hours
leva [86]

Answer:

60 miles per hour

Step-by-step explanation:

First, put the equation in a fraction.

You would put 180 up top because people always say miles per hour not the other way around.

You can see the dividing line as your "per" and your "hour" would be the bottom number.  

To find the unit rate, you will divide the numerator (180) and the denominator (3).  

Your final answer should be 60 miles per hour.

\frac{180}{3} = \frac{60}{1}= 60

3 0
3 years ago
Kedar earns a monthly salary of $2,200 plus a 3.75% commission on the amount of his sales at a men's clothing store. What would
fenix001 [56]
 4,500 x 3.75% = 168.75


2,200 + 168.75 = He would earn $2,368.75 this month


Wish I had this job XD
4 0
3 years ago
Pls help <br> What is 13 x 4
Mice21 [21]

Answer:

52

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Paper clips costs $7.20 what is the unit price of the paper clips
Olegator [25]
I could help you, but how many paper clips were there? divide 7.20 by whatever number it is...
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the area for 6in by 13in
    5·2 answers
  • Can I get some help please? Show your work <br><br> Thanks!
    10·1 answer
  • Caroline, Krutika and Natasha share some sweets in the ratio 3:1:3. Caroline gets 36 sweets. How many did Krutika get?
    8·1 answer
  • A rectangle has a perimeter of 52 cm and an area of 144 square cm. Find its length and width if they are in whole numbers.
    10·1 answer
  • If 36-k=4+k what is the value of K?
    14·2 answers
  • What are the factors for the expression 6x^2+x-12?
    9·1 answer
  • Find the solution to the system of equations: x + 3y = 7 and 2x + 4y = 8
    10·1 answer
  • Enter answer in the space below
    5·2 answers
  • Help!! <br><br> find the area. round to the nearest hundredth if necessary
    15·1 answer
  • Games Galore Super Store buys the latest video game at a wholesale price of $30.00. The markup rate at Game's Galore Super Store
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!