Option B:

Solution:
In the given figure
.
If two triangles are similar, then their corresponding sides and angles are equal.
By CPCTC, in
,
– – – – (1)
– – – – (2)
– – – – (3)
– – – – (4)
– – – – (5)
– – – – (6)
Option A: 
By CPCTC proved in equation (2)
.
Therefore
. Option A is false.
Option B: 
By CPCTC proved in equation (1)
.
Therefore Option B is true.
Option C: 
By CPCTC proved in equation (4)
.
Therefore
. Option C is false.
Option D: 
By CPCTC proved in equation (5)
.
Therefore
. Option D is false.
Hence Option B is the correct answer.

11 x 15 = $165
He will have $165 after 15 weeks.
Answer:
m and k
Step-by-step explanation:
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer:
212.85
Step-by-step explanation:
55% =
= 0.55
55% of 387 = 0.55 × 387 = 212.85