I think the answer is 20.25 because when solving for the area of a triangle you do 1/2 base times height and so the equation would be
1/2(9)(4.5)
you would start by doing 9(4.5) which equals 40.5
then you would divide by 1/2 which equals 20.25
hope this helps:)
The answer to your question is that there are 32 ounces in 4 cups
W + L = 122
W = 3L + 14
3L + 14 + L = 122
4L + 14 = 122
4L = 122 - 14
4L = 108
L = 108/4
L = 27 <=== they lost 27 games
W = 3L + 14
W = 3(27) + 14
W = 81 + 14
W = 95 <=== they won 95 games
18 groups of 12. 18 times 12. That equals 216. 216 can round to 200, 215, or 220.
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)