1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
viva [34]
3 years ago
9

Home Services common stock offers an expected total return of 14.56 percent. The last annual dividend was $2.27 a share. Dividen

ds increase at a constant 2.1 percent per year. What is the dividend yield
Business
1 answer:
prohojiy [21]3 years ago
5 0

Answer:

Dividend yield=10.3%

Explanation:

Mv=Do(1+g)/(Ke-g)

MV=?

Do=2.27

g=2.1%

Ke=14.56%

Mv=2.27(1+2.1%)/(14.56%-2.1%)

MV=2.75/(12.46%)

MV=$22.1

Dividend yield=dividend per share/share price per share

Dividend yield=2.27/22.1

Dividend yield=10.3%

You might be interested in
The following information pertains to Company A's Year 1 inventory activities:
NikAS [45]

Answer:

1 & 5) FIFO Ending Inventory $ 10,800

2) moving average:   $  10,400

3) weighted average $  9,520

4) LIFO                       $  8,800

Explanation:

January 1 Beg Inv  90 $40 subtotal: $   3,600

May 15 Purchase 160 $65 subtotal:<u>  $ 10,400   </u>

                units:   250          total:       $ 14,000

April 11 Sale 50 $70

July 25 Sale 30 $75

Total sales   80 units

Ending Inventory: 250 - 80 = 170 units

<u> FIFO </u>the ending inventory is compose of the last nits

As it follows a crhonological order is the same under periodic and perpetual:

We start from the top

May 15th 160 at 65$   $10,400

170 - 160 units = 10 units

January 1 Beg Inv  10 units at  $40 = $ 400

Total ending inventory: $ 10,800

<u>Moving average: </u>

the average is calculate based on the aailable good at hand before eahc purchase:

At April 11th the company's available goods are the beginning invenory thus the COGS is

50 units x 40 dollars each = 2,000

Then, at July 25th the inventory available is:

40 units at $40 dollars          =    1,600

and 160 units at 65 dollars   = <u> 10,400  </u>

total   200 units at                    12,000

Average: $12,000 / 200 units = $60 per unit

COGS: 30 units x $60 = 1,800

Total cost: 2,000 + 1,600 = 3,600

Ending inventory: 14,000 - 3,600 = 10,400

<u>Weighted average:</u>

we divide total goods available over the total units purchased:

14,000 / 250  = 56 dollar per unit

ending inventory 170 units x 56 per unit = $ 9,520

<u>LIFO:</u>

the last units are sold while the first are ending inventory we start from the top part :

January 1 Beg Inv  90 $40 subtotal: $   3,600

170 units - 90 units = 80 units

May 15 Purchase 80 $65 subtotal:   $<u>   5,200  </u>

                                      Total             $    8,800

8 0
4 years ago
Suppose from the first step of candy bar manufacture (formation of nougat) to the final step (packaging) each candy bar spends e
noname [10]

Answer:

25,000

Explanation:

Given that,

Time taken from first step to final step, cycle time = 1.25 hours

Demand for candy bars = 20,000

Throughput time = 20,000 candy bars per hour

Candies in process is work in progress:

= cycle time × Throughput time

= 1.25 hours × 20,000 candy bars per hour

= 25,000

Therefore,

25,000 candy bars are in process, on average.

4 0
3 years ago
Which of the following is one way that technology can improve productivity?
mote1985 [20]

Answer:

machines

Explanation:

6 0
3 years ago
"The function C(t)=C(1+r)t models the rise in the cost of a product that has a cost of C today, subject to an average yearly inf
Cloud [144]

Answer:

$351,912.61

Explanation:

Data provided in the question:

function that models the rise in the cost of a product

C(t)=C(1+r)^t

C = $285,700

t = 14 years

r = 1.5% = 0.015

Now,

On substituting the respective values in the given function, we get

inflation-adjusted cost in 14 years i.e C(14) = $285,700(1 + 0.015)¹⁴

or

C(14) = $285,700 × 1.2317

or

C(14) = $351,912.61

4 0
3 years ago
How old do you have to be to buy a lighter in texas
Maslowich

Answer:

hope it's help you ok have a good day

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A rookie quarterback is negotiating his first NFL contract. His opportunity cost is 10%. He has been offered three possible 4-ye
    9·1 answer
  • The management of Kabanuck Corporation is considering dropping product V41B. Data from the company's accounting system appear be
    10·1 answer
  • Direct mail recruiting works best for positions involving:​ a. ​ temporary work b. ​ low skill levels c. ​ specialized skills d.
    8·1 answer
  • The _____ value of stock is an amount assigned per share by the corporation in its charter. In many states, this amount establis
    11·1 answer
  • Explain The Goal For Finance
    13·1 answer
  • The _________ is a statistic used to compute the pace of inflation or deflation.
    10·1 answer
  • Discuss why it is important for human resource management systems to be in sync with an organization’s strategy and goals and wi
    11·1 answer
  • Why are major league baseball players on average paid substantially more than college​ professors? Explain. Major league basebal
    7·2 answers
  • Andrew paid $30 to buy a potato cannon, a cylinder that shoots potatoes hundreds of feet. He was willing to pay $45. When Andrew
    13·1 answer
  • Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year were as follows:
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!