1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WINSTONCH [101]
3 years ago
11

Can someone please help me

Mathematics
1 answer:
Nana76 [90]3 years ago
5 0

Answer:

choice one

Step-by-step explanation:

fnjddjdjdjddjnddkkdd

You might be interested in
A fish processing company in Charlotteville processes three types of products: Type A, Type B and Type C. Its operations involve
Neporo4naja [7]

Answer:

A fish processing company in Charlotteville processes three types of products: Type A, Type B, and Type C. Its operations involve three basic activities: cleaning, cutting and packaging.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the percent increase in 300 and 375
inysia [295]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Eight members of a school marching band are auditioning for 3 drum major
Doss [256]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which proportion can you use to find the value of a?
Ugo [173]

<u>Given</u>:

The given triangle is a similar triangle.

The length of the hypotenuse is 18 units.

The length of the leg is a.

The length of the part of the hypotenuse is 16 units.

We need to determine the proportion used to find the value of a.

<u>Proportion to find the value of a:</u>

We shall find the proportion to determine the value of a using the geometric mean leg rule.

Applying the leg rule, we have;

$\frac{\text { hypotenuse }}{\text { leg }}=\frac{\text { leg }}{\text { part }}$

Substituting the values of hypotenuse, leg and part, we get;

\frac{18}{a}=\frac{a}{16}

Thus, the proportion used to find the value of a is \frac{18}{a}=\frac{a}{16}

Hence, Option D is the correct answer.

6 0
3 years ago
A box of 10 bars of soap costs $10.88, while the same brand with 4 more bars costs $17.62. Which is the better buy? Round your a
horsena [70]

The box of 10 is a better buy because each bar of soap is worth $1.08 instead of $1.26 that you would pay for the box of 14.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Choose the function that shows the correct transformation of the quadratic function shifted eight units to the left and one unit
    13·2 answers
  • 24% of 289=<br> Estimate using a rate per 100
    12·1 answer
  • Using the distributive property of multiplication for 12:(8+7) we get
    6·1 answer
  • Carlita has 2 1/2 pounds of turkey, the cherries are 1/4 equal to the turkey, and the chocolate drips are .35 equal to the cherr
    14·1 answer
  • What is 98393203.4c x47399
    8·1 answer
  • A bag contains 2 red, 5 blue, and 7 yellow marbles. Find the probability of drawing a yellow or a red.
    7·1 answer
  • BROO HELP ME WITH THIS QUESTION BROOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
    9·1 answer
  • :Find x+y, if: 2x+3y=8 and 3x+5y=13
    11·1 answer
  • 6. Lisa was making $8.15 per hour at her after-school job. She receives a 20% raise.
    15·2 answers
  • Determine the period.<br><br> Acellus!!! Please help
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!