1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
2 years ago
10

Jenny has 10 batteries. She needs more for a school project. Batteries are sold in packages of 4.if Jenny buys 16 packages of ba

tteries, how many batteries will Jenny now have for the school project?
Mathematics
2 answers:
Fofino [41]2 years ago
8 0

Answer:

74

Step-by-step explanation:

Multiply 16 (packs of batteries) by 4 (amount in each package) to get 64,

16\\*4

⇒ 6 * 4 = 24; 10 * 4 = 40; 24 + 40 = 64

then add 10 (batteries she had before buying more).

64 + 10 = 74.

Now Jenny has 74 batteries for her school project.

vredina [299]2 years ago
7 0

74 batteries will be what she has total for the school project.

You might be interested in
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
2 years ago
8. Which equation best represents the line
jeka94

Step-by-step explanation:

first one

when x=0, y=4

wheb x=4, y=0

3 0
2 years ago
On a survey eight students reported how many minutes it takes them to travel to school here are there responses 9, 11, 3, 14, 14
Triss [41]

Hi!

The answer to your question is 9.75 minutes

Here is the math to prove it:

9+11+3+14+14+7+14+6=78

Now you will take 78 and divide it by 8

This is because when finding the mean you add all of the given number together and then divide them by the amount of number added together.

78/8=9.75

Thus, your answer is 9.75 minutes

I hope this helped!

Have a wonderful day/night!

God bless!

8 0
2 years ago
A woman is walking at the rate of 90 yards per minute. How fast is she going in feet per second?
motikmotik

Answer:

She is going at the rate of 4.5 feet per second.

Step-by-step explanation:

Given:

The rate of walking is 90 yards per minute.

Now, to find the rate in feet per second.

1 yard = 3 foot.

1 minute = 60 seconds.

So, first we find the rate of walking per second in yard = 90\div 60

Therefore by dividing we get = 1.5 yard

Now, we find the rate of walking per second in feet = 1.5\times 3

So, by multiplying we get = 4.5 feet

Therefore, she is going at the rate of 4.5 feet per second.

3 0
2 years ago
Peter paid $12.83 for a DVD. The price of the DVD was $11.99. How much sales tax did Peter pay?
Bas_tet [7]
<span>Peter paid </span>84 cent in taxs
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the value of the function sin 9pi/7?
    11·1 answer
  • A home owner has a monthly budget of $400 to spend on their homes landscaping. If they spent 35% of their budget this month on l
    10·2 answers
  • Please help me with number 8. Thank you so much
    13·2 answers
  • Please help me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • The graphs of the equations y=2x-7 and y-kx=7 are parallel when k equals
    10·1 answer
  • - 2/3 ( 3 x -4 ) + 3x= 5/8<br> solve for x
    10·2 answers
  • 5.) You deposit $5000 into an account compounded annually for 8
    7·1 answer
  • 35 Leticia has two bouquets of flowers. Each bouquet contains 13 daisies,
    12·2 answers
  • Super simple, just don't know if I am right or not.
    6·1 answer
  • What is the theoretical probability that you will get a sum of 7? P(sum of 7)=
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!