1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
polet [3.4K]
3 years ago
5

What is the mean of the data set? 12, 17, 16, 10, 20, 13, 14, 14, 12, 12, 19, 18 a.14.75 b.15.75 c.13.50 d.14.00 need answer asa

p
Mathematics
1 answer:
cricket20 [7]3 years ago
7 0
If you add them all up and divide it with how many different numbers you have then you get 13.5 (C)
You might be interested in
Let omega be a complex number such that omega^3 = 1. Find all possible values of {1}{1 + \omega} + {1}{1 + \omega^2}. Enter all
Norma-Jean [14]

Answer:

1 is Answer.

Step-by-step explanation

\frac{1}{1+omega^{2} } + \frac{1}{1+omega }\\

= \frac{(-1)*(omega + 1)}{omega^{2}  }

As we know that ω²+ω+1=0

Thus putting in above equation, we get

= \frac{1}{(-1)*omega } + \frac{1}{(-1)*omega^{2}  }

Rearranging and simplifying:

= \frac{-1}{omega } + \frac{-1}{omega^{2}  }

= \frac{(-1)*(omega + 1)}{omega^{2}  }

= \frac{(-1)*(- omega^{2} )}{omega^{2}  }

= 1 Answer

8 0
3 years ago
Given: a = 9, c = 5, B = 120 <br><br> b=
Zinaida [17]
B = 120 because it is in your sum
6 0
3 years ago
In 3 seconds an ostrich can run 63 meters. How fast can it run in 5 seconds.
Sati [7]
What u can do is do 3/63=5/x. so u have to get x all by itself.


3/63=5/x
cross multiply
63×5 and 3×x
315=3x
divide by 3 to the number 315
ANSWER:105
8 0
3 years ago
Show all work to receive credit.
Helga [31]

Answer:

angle 1= 70 degrees

angle 2= 65 degrees

angle 3= 65 degrees

angle 4 = 115 degrees

angle 5= 45 degrees

angle 6= 45 degrees

angle 7= 45 degrees

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
A box of 25 munchkins cost $5.46 what is the unit rate per munchkin
timurjin [86]

The unit rate per munchkin is $0.22.

<h3>What is Division?</h3>

Division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one.

The cost of 25 munchkins cost $5.46, therefore, the unit rate of each munchkin can be written as,

\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\text{Total cost of munchkins}}{\text{Number of munchkins}}\\\\\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\$5.46}{25}=\$0.2184 \approx \$0.22

Hence, the unit rate per munchkin is $0.22.

Learn more about Division:

brainly.com/question/369266

#SPJ1

5 0
2 years ago
Other questions:
  • After a holiday dinner, there are 3 1/3 apple pies left and 2 5/6 pumpkin pies left. How much more apple pie than pumpkin pie is
    12·2 answers
  • fore the last time can some one help me with this will give brainliest god lee yall take for ever to answer and i will givew 20
    6·2 answers
  • What is the Answer to 3(4+n)=-3
    7·2 answers
  • A -6x+5y&gt;-30<br> B -6x+5y&lt;-30<br> C 5x-6y&lt;-30<br> D 5x-6y&gt;-30
    10·2 answers
  • How many cups does it take to reach the empire state building which is 1454 ft and one cup is 3.7 ft?? show all the work
    8·1 answer
  • Without using 10, show directly that (17.6-1)8 = 17.6-8
    15·1 answer
  • If two thirds of a number decreased by 20 is 40, what is the number
    7·1 answer
  • The area of the figure below is 9 ft. What is the<br>height of the triangle?​
    13·2 answers
  • Help Me Please I will give Brainliest IF Correct!!!
    15·2 answers
  • PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST!!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!