1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fynjy0 [20]
3 years ago
8

Solve this equation for x 0.95 = log x

Mathematics
1 answer:
Lelechka [254]3 years ago
5 0

Answer:

8.91

Step-by-step explanation:

Given:  0.95 = log x,

we can conclude that:

    0.95            log x

10             =  10

                                                          0.95

which in turn is equivalent to x = 10            whose value is  8.91

You might be interested in
Which property was used to solve the given inequality?
Amiraneli [1.4K]

Subtraction Property of Inequality is used to solve the given inequality

<em><u>Solution:</u></em>

Given inequality is:

y + 8 < - 8

To solve the inequality, subtract 8 on both sides,

We know that,

Adding or subtracting the same quantity from both sides of an inequality leaves the inequality symbol unchanged

Also, by Subtraction Property of Inequality,

If you minus a number from one side of an inequality, you have to minus that same number from the other side of the inequality as well

y + 8 < - 8\\\\\text{Subtract 8 from both sides of inequality }\\\\y + 8 - 8 < -8  - 8\\\\simplify,\\\\y

Thus, Subtraction Property of Inequality is used

4 0
3 years ago
URGENT HELP ME OUT PLEASE 20 points <br><br> What are the solutions to the quadratic equation?
icang [17]
I think it’s c hope this helps you :)
8 0
3 years ago
Two men walk at rates 6miles per hour and 10 miles per hour. They started from the same place walking in opposite directions. In
Mamont248 [21]

Answer:

The answer is 50 hours

Step-by-step explanation:

4x = 200

Divide both sides by 4

x = 200 \div 4 = 50

so after 50 hours of walking, the men will be 200 miles apart.

8 0
4 years ago
Please help me with this!!
Lemur [1.5K]

Answer:

.....................

4 0
3 years ago
Given that
mina [271]

Answer:

huh?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price? unit price = total price ÷ number of units per p
    6·1 answer
  • I need the answers for 11-13 please and thank you is you can only do one of them that’s okay with me
    10·1 answer
  • Solve |2x - 3| + 5 =10.
    12·1 answer
  • I will give U 15 pt Please help the last 2 answers are
    14·1 answer
  • What is the following quotient
    14·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP PLEASE?
    10·2 answers
  • Which point plotted below has coordinates (4, -2)?
    10·2 answers
  • Please help simplify each expression 11 points
    15·1 answer
  • 2/3 + 3/5 = ? (Simplfy it)
    8·1 answer
  • Solve the quadratic equation below: 4x^2 -100=0
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!