1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
3 years ago
11

I’m stumped !!!! Pls helppp me

Mathematics
1 answer:
aalyn [17]3 years ago
6 0
How many inches is the scale drawing

You might be interested in
Simplify: (3a – 4)2
Mrac [35]
<span>   (3a - 4)</span>²
= (3a)² - 2*3a*4 + 4²
= 9a² - 24a + 16
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Order these numbers from least to greatest.<br> 1.401, 1.2011, 1.2, 1.41
ira [324]

Answer:

From least to greatest, the correct order is 1.2, 1.2011, 1.401, and 1.41.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which model shows the correct factorization of x2 – x – 2?
Murljashka [212]

Answer: The correct factors are

(x-1) and (x+2)

Step-by-step explanation:

Step one :

To factorize the equation

x²– x – 2=0

First we look for numbers that when multiplied will result to the constant term and when added will result to the second term (1x, - 2x)

Step two :

We replace the second term with these factors we have

x²–(x-2x)–2=0

x²–x+2x–2=0

Factoring the expression we have

x(x–1)+2(x–1)=0

Hence the factors will be

(x-1) and (x+2)

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
A triangle has a height that is 4 /3 the length of its base. If the length of its base is 24 cm, what is its area?
ASHA 777 [7]
Triangle Area = ½ * height * base

base = 24 therefore
height = (4/3) * base = (4/3) * base = 32 cm

Triangle Area = ½ * 32 * 24
= 384 cubic centimeters


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Four glasses of milk and 2 snack bars have a total of 72 carbohydrates​ (carbs), and 2 glasses of milk and 3 snack bars have a t
Travka [436]

One glass of milk has 11 carbs and one snack bar has 14 carbs.

Step-by-step explanation:

Let,

Glass of milk = x

Snack bar = y

According to given statement;

4x+2y=72   Eqn 1

2x+3y=64   Eqn 2

Multiplying Eqn 2 by 2

2(2x+3y=64)\\4x+6y=128\ \ \ Eqn\ 3

Subtracting Eqn 1 from Eqn 3

(4x+6y)-(4x+2y)=128-72\\4x+6y-4x-2y=56\\4y=56

Dividing both sides by 4

\frac{4y}{4}=\frac{56}{4}\\y=14

Putting y=14 in Eqn 1

4x+2(14)=72\\4x+28=72\\4x=72-28\\4x=44

Dividing both sides by 4

\frac{4x}{4}=\frac{44}{4}\\x=11

One glass of milk has 11 carbs and one snack bar has 14 carbs.

Keywords: linear equations, subtraction

Learn more about linear equations at:

  • brainly.com/question/5461619
  • brainly.com/question/5510873

#LearnwithBrainly

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x?<br> sin(x + 22)° = cos(2x - 7)º
    12·2 answers
  • Round 89,891 to the nearest ten-thousands place.
    7·1 answer
  • In ABC AD=12 , AB=15,and AC=13 what is BC
    8·1 answer
  • A circular quilt is made from 113.04 square feet of fabric. How much trim is needed to go around it’s edge?
    11·1 answer
  • How many pints are in 42cups
    12·2 answers
  • A truck is dispatched for a delivery at 8:30 AM to a customer 50 miles away
    11·1 answer
  • Solve the following system of linear equations using elimination. <br>3x+y=8<br> -3x+6y=27​
    8·1 answer
  • On average, Cody runs 4 miles in 38 minutes. How fast should he plan to run a 10-mile race if he maintains this pace?
    8·1 answer
  • What is the greatest common factor (GCF) of 15 and 6x?
    15·2 answers
  • A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!