1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
3 years ago
11

If a family spends its entire budget in a given time frame, the family can afford either 90 cans of soup or 60 frozen dinners. A

ssuming the family spends its entire budget on just these two goods, what is the opportunity cost of one extra can of soup in the time frame? (Round your answer to two decimal places.)
Business
1 answer:
g100num [7]3 years ago
8 0

Answer:

0.67

Explanation:

Opportunity cost is the cost of the next best option forgone when one alternative is chosen over other alternatives.

If the family buys one can of soup, the opportunity cost is the frozen food forgone.

Opportunity cost of one can of soup = 60 / 90 = 0.67

I hope my answer helps you

You might be interested in
Taking a cash advance on your credit card for daily living expenses may not be a wise financial decision because interest begins
Phoenix [80]

Answer:

The statement is true

Explanation:

Credit card is the card which provide the benefit to the people to purchase the items without cash. In short, it is that card which the person could use when the person is short of cash or does not have cash while purchasing the item.

The benefit which is provided, it is against the interest which is being charged from the day the amount is spent till the date the whole amount (which is principle amount plus the interest amount) is paid to the company.

So, taking the cash in advance from the credit card would not be a wise decision as the interest begin from the day the advance is taken.

6 0
3 years ago
A local bank advertises the following deal: "Pay us $100 at the end of each year for 12 years and then we will pay you (or your
NNADVOKAT [17]

Answer:

Present value of payments to the bank=938.51

Explanation:

The present value of the payment to the bank are an ordinary annuity i.e equal payments made at the end of each year for 16 years.

The Present value of an ordinary annuity  is calculated as follows:

Present value =PMT*\frac{[1-(1+i)^-^n]}{i}

where PMT is the annual payment made at the end of each year=$100;

i is the interest rate or discount rate = 4%,

n=the number of years the periodic payment of 100 is to be made=12

Present value of payments to the bank = 
100*\frac{[1-(1+0.04)^-^1^2]}{0.04}  = 938.51

7 0
3 years ago
You are engaged to examine the financial statements of Spillane Company for the year ended December 31. Assume that on November
lina2011 [118]

Answer:

<u>Assertion 1)</u> Existence or occurrence: the company must provide the loan documents along with proof that they actually purchased the stocks and bonds using the loan money. It would also help to have a document explaining why the building site couldn't be acquired as planned.

<u>Assertion 2)</u> Rights and obligations: all the legal paperwork regarding the loan, the mortgage on the existing plant and the stocks and bond paperwork must be presented.

<u>Assertion 3)</u> Completeness: all the relevant information must be given to the auditor including building titles, inventories, equipment, cash receipts, etc. The auditor should be allowed to physically visit the plant and confirm the documents.

<u>Assertion 4)</u> Valuation and allocation: information regarding the current market values of the building, inventories and equipment should be given to the auditor. The auditor should be able to confirm if the depreciation values and market values are consistent. Also, the auditor must have access to accounts receivables and should be able to analyze them to check for any inconsistencies.

<u>Assertion 5)</u> Presentation and disclosure: the auditor should be able to check expense accounts and capitalization accounts, and analyze them. E.g. equipment or machinery repairs must be treated as expenses and not capitalized.

6 0
2 years ago
Kristin Company sells 300 units of its products for $20 each to Logan Inc. for cash. Kristin allows Logan to return any unused p
Lilit [14]

Answer:

a. Net Sales = (300 units - 10 units return) * $20 each

Net Sales = 290 units * $20 each

Net Sales = $5,800

b. Liability for refunds = (10 units expected to be returned * $20 each)

Liability for refunds = $200

c. Cost of Goods Sold = (300 units - 10 return) * $12 per unit

Cost of Goods Sold = 290 units * $12 per unit

Cost of Goods Sold = $3,480

6 0
3 years ago
Jake, who runs a health food store, finds it is rewarding to interact with customers who like to eat organic and health food. He
Katyanochek1 [597]

Answer:

Personal objective.

Explanation:

Jake, who runs a health food store, finds it is rewarding to interact with customers who like to eat organic and health food. Hence, he is recognized in the local community. P<u>ersonal objective </u>of retailing that Jake emphasize by his practice.

Personal objective are the retail goal set by retailer, who use skill and domain knowledge of retail to impress other and gain respect from peer group.

There are three type of personal objective in retailing:

  • Self gratification
  • Power or authority.
  • Respect.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • If the world price of a good exceeds the domestic price of the good, will the country export or import the good. In this scenari
    8·1 answer
  • The journal entry to close income summary when there is a net income is (a) debit sales; credit income summary. (b) debit owner'
    6·1 answer
  • An investment in improving the skill level of labor is considered an investment in
    12·2 answers
  • At a potluck, everyone brings his or her favorite dish to share. gavin decides to avoid the foods he has never heard of before a
    8·1 answer
  • Graham had developed an extremely successful advertising and promotion campaign for a client in the United States. The client wa
    14·1 answer
  • The traditional view of monopolistic competition holds that this type of industrial structure is inefficient because a. more adv
    14·1 answer
  • On June​ 1, Addison Company purchased $ 10,000 of inventory on account from Garrison Company. Garrison offers a 4​% discount if
    12·1 answer
  • If you were assigned to prepare a capital expenditure budget request, what two people would you most want to have on your team?
    14·1 answer
  • A company is selling cookies for $3 per bag. The ingredients costs $9.3 and can make 37 bags with the ingredients. How much prof
    7·1 answer
  • what is the producer surplus if there is a $5 per unit transaction cost? (do not include the dollar sign $ in your answer)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!