1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
3 years ago
11

If a family spends its entire budget in a given time frame, the family can afford either 90 cans of soup or 60 frozen dinners. A

ssuming the family spends its entire budget on just these two goods, what is the opportunity cost of one extra can of soup in the time frame? (Round your answer to two decimal places.)
Business
1 answer:
g100num [7]3 years ago
8 0

Answer:

0.67

Explanation:

Opportunity cost is the cost of the next best option forgone when one alternative is chosen over other alternatives.

If the family buys one can of soup, the opportunity cost is the frozen food forgone.

Opportunity cost of one can of soup = 60 / 90 = 0.67

I hope my answer helps you

You might be interested in
All of the following criteria serve as a valid basis for identifying potential projects in most organizations EXCEPT: ​
Slav-nsk [51]

Answer:

d. internal politics

Explanation:

Considering all the options given

Option a technological advance is a valid basis for identifying potential projects in most organizations as it may be the key driver for the profitability of a project. An investment in a technology that becomes or is obsolete would most likely result in a loss.

Option b environmental consideration is also a valid basis for identifying potential projects as a company's reputation may be jeopardized if a project is not environmentally friendly

Option c social need is also a valid consideration as the need of the consumer may determine the viability of a project.

Internal politics option d is is the only option that does not influence the viability of a project.

4 0
3 years ago
Branford has one share of stock and one bond. The total value of the two securities is $1,200. The bond has a YTM of 10.2%, a co
riadik2000 [5.3K]

Answer:

The price of the stock is expected to be $188.16 in 1 year.

Explanation:

This can be determined as follows:

Current price of the stock = Expected next dividend / Expected return = $24.87 / 15.2% = $163.62

Expected stock price in 1 year = Current price of the stock * (100% + Expected return)^Number of year = $163.62 * (100% + 15.2%)^1 = $188.16

Therefore, the price of the stock is expected to be $188.16 in 1 year.

8 0
3 years ago
Perdue Company purchased equipment on April 1 for $93,420. The equipment was expected to have a useful life of three years, or 7
k0ka [10]

Answer:

The depreciation cost per year is:

Year 1: $16,800

Year 2: $31,200

Year 3: $27,600

Year 4: $15,120

Explanation:

To calculate the depreciation cost for the equipment based on hours used, we must determine the cost per hour:

cost per hour = (purchase cost - salvage value) / expected useful life

cost per hour = ($93,420 - $2,700) / 7,560 hours = $90,720 / 7,560 hours = $12 per hour

The depreciation cost per year is:

Year 1: 1,400 hours x $12 per hour = $16,800

Year 2: 2,600 hours x $12 per hour = $31,200

Year 3: 2,300 hours x $12 per hour = $27,600

Year 4: 1,260 hours x $12 per hour = $15,120

3 0
3 years ago
Consider the graphic in your text that shows four quadrants for value-creating diversification strategies based on operational a
vaieri [72.5K]
8 lol just saying just saying I think it’s right
6 0
3 years ago
Company Dept. A Dept. B
Ronch [10]

The pre-determined overhead rate per direct labor dollar for Dept. B is 1.35.

<h3>What is manufacturing overhead?</h3>

Manufacturing overhead costs are the cost associated with running a manufacturing facility.

Examples of factory overhead include

  • indirect labor costs
  • factory rent
  • depreciation of plants and machinery
  • Sales and administrative cost

<h3>What is direct labour cost?</h3>

The direct labour cost is the cost directly involved in the production of goods and services.

<h3>What is  the pre-determined overhead rate per direct labor dollar for Dept. B?</h3>

The pre-determined overhead rate per direct labor dollar for Dept. B = Estimated manufacturing overhead / Estimated direct labor cost

= $162,000 / $120,000 = 1.35

To learn more about overhead costs, please check: brainly.com/question/8054214

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Business transactions completed hannah venedict during september are follows. using transactions, record journal entries, create
    13·1 answer
  • Teri, Doug, and Brian are partners with capital balances of $20,000, $30,000, and $50,000, respectively. They share income and l
    12·1 answer
  • which of the following statements about the impact of a company's competitive efforts in a region on its regional market share a
    10·1 answer
  • A property owner must spend $10,000 to pave his driveway. Upon completion of construction, his property value will increase by $
    7·1 answer
  • If the salaries of accountants increase and other conditions remain the same, then
    12·1 answer
  • Five years of realized returns for BLM are given in the following table.
    13·1 answer
  • Kat is willing to pay $900 for 25 bottles of grape wine. The market price of 15 boties of grape wine is $390. Because of an incr
    5·1 answer
  • You start a new business selling a product thats the best of its kind on the market. In addition to this product, what must you
    9·1 answer
  • Which of the following know as general overhead?
    6·1 answer
  • Which stage of the consulting process describes when the consultant and client come to an agreement on what work will be accompl
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!