1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinvika [58]
3 years ago
5

What is the measure of the angle formed by Main Street and Oak Street?

Mathematics
1 answer:
Whitepunk [10]3 years ago
7 0

Answer:

35

Step-by-step explanation:

The angle between Main street and Oak street is a vertical angle to the one labeled 35 degrees.  Vertical angles are equal.  Therefore.  The Angle between Main street and Oak Street is 35 degrees

You might be interested in
Megan bought 3 pounds of apples that cost dollars per pound. She gave the cashier a 20-dollar bill. Which equation could Megan u
Phantasy [73]

Answer:

3x-20 or x=6.6 but Im not sure.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
What is the equation of the line that passes through the points (9, 2) and (7, -4)?
aliya0001 [1]

Answer:m=3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the unit rate of $2.50 for 5 ounces
ss7ja [257]
2.50 / 5 = 0.50 per oz
6 0
3 years ago
Help me on this problem please!
nexus9112 [7]
The answer is 'F'.......
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
action bar. John has $132.55 in his bank account. He wants to join a guitar class that charges a $15 fee every week. John plans
Artemon [7]
$132.55-($15*12)=$132.55-$180=$-47.45
So then he would have owed 47.45 dollars!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which equation would best represent this problem?
    13·1 answer
  • A board us 4 ft 8 inches long. how long is the board in inches
    11·1 answer
  • Bisi leaves 5km from school. She walks 1km at 4km/h and travels the rest of the way by bus at 16km/h . what is the average speed
    7·1 answer
  • Please help me I want to eat my Chinese food but I have to do this quiz​
    11·2 answers
  • PLS HELP!!! I WILL MARK BRAINLIEST!!
    12·1 answer
  • Two runners are saving money to attend a marathon. The first runner has $112 in savings, received a $45 gift from a friend, and
    10·1 answer
  • Martha wrote an example of a quadratic function for a homework assignment. The function she wrote is shown. f(x) = 5x3 + 2x2 + 7
    7·2 answers
  • You roll a 6-sided die.<br> What is P(even)?<br> Write your answer as a percentage.
    10·1 answer
  • there are nine children and Kenneth preschool class three of them chose to play at the sand table based on past data is 12 presc
    11·1 answer
  • At Johnson's Pharmacy, tissue boxes can be purchased as single boxes or in packs of three boxes. During January, Johnson's sells
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!