1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
2 years ago
9

Martin uses 5/8 of a gallon of paint to cover 4/5 of a wall. What is the unit rate at which Martin paints in walls per gallon

Mathematics
1 answer:
WITCHER [35]2 years ago
8 0

Divide 4/5 by 5/8 since that would tell you how many walls he can paint in an hour.

4/5 walls÷5/8 gallons=1.28walls/gallon.

You might be interested in
A
Evgesh-ka [11]
The answer will end up being c
6 0
3 years ago
Please hurry
Olenka [21]

Answer:

B.8K-168/K-12

4 0
3 years ago
Which expression is not a polynomial?
solmaris [256]

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

For an expression to be a polynomial , it must contain no square roots of variables, no fractional or negative powers on the variables, and no variables in the denominators of any fractions.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If twelve pounds of nails cost $3.84 what is the unit cost A) 32c B) 28c C) 23c D) 18c
aalyn [17]

Answer:

Option A) 32c

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit cost, divide the total cost of twelve pounds by twelve pounds

so

\frac{\$3.84}{12}=\$0.32

Remember that

1$=100 cents

Convert dollars to cents

\$0.32=0.32*100=32c

therefore

The cost of one pound of nails cost 32 cents

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ten more than seven times a number is 35 what is the algebraic equation
MA_775_DIABLO [31]
The algebraic equation is:
7x+10=35
You can also write it as:
10+7x=35
(It doesn't matter which one you choose)
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Help !! can somebody please help me doing a test need answers ASAP
    6·1 answer
  • Please help I don't understand this ?
    14·1 answer
  • Lauryn has 128 marbles . Christian has 118 marbles. who has more marbles who has more marbles. draw quick pictures to solve it
    8·2 answers
  • create a box and whisker plot with the data given above. find and label the quartile 1, median (quartile 2), quartile 3, minimum
    15·1 answer
  • Liliana is using dark power crystals to raise an army of zombies. Each dark power crystal can raise 12 zombies. How many dark po
    7·1 answer
  • Someone please help asap!!!!
    15·1 answer
  • Jefferson Elementary has a rectangular playground. A scale drawing of the playground is shown below.
    10·1 answer
  • 2(x+3)=x-4 solving equations
    7·2 answers
  • I need help :)<br> .....
    5·1 answer
  • Solve for x.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!