1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anastassius [24]
3 years ago
9

What is the volume of a box that will hold exactly 567of these cubes with 1.3 inch side

Mathematics
1 answer:
Bas_tet [7]3 years ago
5 0

Answer:

21 inch cube

Step-by-step explanation:

(1/3)(1/3)(1/3)=1/27 is the volume of the cube

 the volume of the box : 567*(1/27)=567/27=21

You might be interested in
PLEASE ANSWER ASAP!!
SCORPION-xisa [38]

Answer:Graph A

Step-by-step explanation: -3 is your y intercept and your slope is up 2 over 1.

5 0
3 years ago
Sarah spent a total of $7.25 on 8 apples and a packet of grapes. If a packet of grapes cost $2.85, how much did each apple cost?
Novosadov [1.4K]
$0.55 Cents per apple
Hope this helps
7 0
3 years ago
HELP PLEASE TELL ME WHICH ONE WITH AN EXPLAINATION
Alex787 [66]

Answer:

Im not sure, but i think it's the bottom because there not working with negatives

Step-by-step explanation:

Don't put that as the answer tho, im not too sure.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of |5| - 4(3 to the second power - 2).
geniusboy [140]

Answer:

4.55

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write an inequality for each sentence.<br> More than 3400 people attended the tea market.
vladimir1956 [14]
The answer would be

~X > 3400~

Hope this helps

Have a great day/night

Feel free to ask any questions
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the perimeter of the shape?
    14·2 answers
  • Two numbers differ by 9. the large number is 20 greater than half of the smaller number. find the two numbers
    5·2 answers
  • Two thirds of a number is equal to 20 what is the number
    9·1 answer
  • Mrs. Khavinson bought 1 3/4 kg of potatoes at $1.20 per 100g. How much did she have to pay for the potatoes?
    6·1 answer
  • What is \text{P(not }3)P(not 3)start text, P, left parenthesis, n, o, t, space, end text, 3, right parenthesis? If necessary, ro
    9·1 answer
  • You can by 20 fluid ounces of shampoo for $4.40 at Wal Mart or 24 fluid ounces for $4.80 at Smith's. Which is the better buy?
    5·1 answer
  • PLS PLSS PLS HELP I WILL MARK BRAINLIEST!!!!!
    7·2 answers
  • Simplify -5-x+4x-4 <br><br> ...............
    12·2 answers
  • Juan rents a car for $29.00 a week. He pays $17.00 per week for the insurance and spends $13.50 weekly on gas. What will his cos
    15·2 answers
  • As an estimation we are told 5 miles is 8 km.<br>Convert 22.3 km to miles.​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!